Zelené Velikonoce: Zasejte velikonoční osení!

Velikonoce jsou neoddělitelně spjaty s probouzením přírody. Není tedy divu, že kromě tradičních velikonočních zajíčků a vajíček se symbolem těchto jarních svátků stalo také zelené osení. Pokud chcete i vy do své domácnosti přinést svěží závan jara, co nevidět nastane vhodný čas pro zasetí semínek obilí. Odměnou vám bude dekorace, která nejen ozdobí interiér, ale také najde využití při jarní detoxikaci.

Proč vlastně sejeme velikonoční osení?

Tato tradice souvisí nejen se zelenou barvou, která k Velikonocům neodmyslitelně patří, ale také se zvyky našich předků. Ti si vysetím malého množství obilí připomínali, že nastává čas k obdělávání půdy. V dnešní době se význam této tradice možná lehce změnil, ale v každém případě se jedná o krásnou tematickou dekoraci.

Co budete potřebovat?

K vysetí osení toho vlastně ani tolik nepotřebujete. Vystačíte si s propustnou zeminou, osením žita, ječmene či pšenice a vhodnou nádobou. Přestože vám může posloužit praktiky kterákoliv nádoba, na okenním parapetu se bude skvěle vyjímat především květináč z přírodních materiálů

Široký výběr krásných květináčů nabízí například aktuální leták Lidl – a je už je na vás, zda zvolíte praktický květináč se zásobníkem na vod, či raději stylový květináč z kameniny. Po skončení velikonočních svátků můžete nádobu jednoduše „zrecyklovat“ a použít například k přesazení pokojových rostlin či sázení zakořeněných květinových řízků.

Jak na přípravu semínek a výsev

Ještě před tím, než si přichystáte nádobu s vhodným substrátem, nezapomeňte připravit samotné osení. V prvé řadě zkontrolujte, že semínka obilí nebyla tepelně upravena – v opačném případě byste na vyklíčení čekali marně. 

Následně na jeden až dva dny ponořte osení do vlažné vody. Tu pravidelně měňte, aby se vám v ní nezačala množit plíseň. Následně stačí nasypat semínka do nádoby ze dvou třetin naplněné zeminou a zasypat asi dvoucentimetrovou vrstvou hlíny. Povrch lehce upěchujte rukou a umístěte na slunečné místo. A snad není třeba dodávat, že byste měli myslet na pravidelnou, ale mírnou zálivku!

Zdroj: Pexels.com

Nezapomeňte na dekorace

Při čekání na první klíčky se můžete pustit do výroby dekorací, které na osení umístíte. Fantazii se meze skutečně nekladou. Vsadit můžete jak na tradiční malovaná vajíčka, tak pestrobarevné mašle či miniaturní pomlázky z čerstvých vrbových větviček. Pokud patříte mezi zručnější jedince, pusťte se spolu s dětmi do výroby plstěných králíčků a kuřátek, která se budou na zeleném osení krásně vyjímat.

Jak ovlivnit růst osení?

Velikonoce se pomalu blíží, ale osení si s růstem dává na čas? Žádnou paniku, lze jej poměrně efektivně popohnat zvýšením teploty. Toho docílíte jednak umístěním nádoby s osením na parapet, tak potažením potravinářskou fólií, která vytvoří provizorní skleník. 

V obou případech však dbejte na správnou míru vlhkosti. Mladému osení uškodí jak nadměrné vlhko, tak nedostatek vláhy.

Pokud nastane opačná situace a osení poroste příliš rychle, jednoduše nádobu umístěte do chladnější místnosti. Nic nezkazíte ani zastřižením osení kuchyňskými nůžkami.

Jak využít osení?

Po velikonočních svátcích zelené osení rozhodně nevyhazujte. Mladé rostlinky v sobě skrývají spoustu cenných látek, které můžete využít například v rámci jarního detoxu. Zejména v případě, že jste použili semínka ječmene, dodá osení vašemu tělu potřebné minerály a vitamíny. 

Je už jen na vás, zda osení přidáte do ovocného smoothie, nebo si jím posypete chléb s krémovým sýrem. Jedná se o chutnou náhradu tradiční řeřichy či pažitky. Tak dobrou chuť a veselé Velikonoce!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X