Mezi tradice velikonoc neodmyslitelně patří zdobení kraslic.
Ty jsou společně s pomlázkou, koledami nebo třeba beránkem, symbolem Velikonoc.
Proč se ale vlastně vejce barví? Jaký to má význam?
To vše a k tomu mnoho inspirace na zdobení se dozvíte v našem článku o velikonočních kraslicích.
Inspirace na barvení a zdobení kraslic
Pokud máte v plánu zdobit vajíčka vařená, doporučujeme je zdobit až o víkendu před Velikonočním pondělím. Vyfouknutá vajíčka pak zdobte kdykoliv se vám chce.
Způsobů barvení a zdobení je celá řada. Zamyslete se a využijte věci, které už doma nepoužíváte, například fixy, laky na nehty, třpytky, korálky, stužky, látky, nalepovací očička atd. Vše se dá využít, stačí být jen trochu kreativní.
Technika decoupage
Krásně vypadají kraslice zdobené způsobem zvaným decoupage. Jedná se o zdobení ubrouskovou metodou. Máte doma látku nebo ubrousek s pěkným motivem? Pak tuto metodu zdobení určitě vyzkoušejte. Vejce natřete světlou akrylovou barvou a na místo, kam chcete upevnit vystřihnutý motiv z ubrousku, natřete tenkou vrstvou lepidla. Přiložíte obrázek a jemně uhladíte prsty směrem od středu ven tak, aby nevznikly žádné záhyby a bubliny. Poté ještě jednou natřete slabou vrstvou lepidla a necháte zaschnout. (Firstdayofhome.com)
Podívejte se na postup zdobení vajíček technikou decoupage:
Jak na kropenatá vajíčka?
Dalším kreativním způsobem, jak ozdobit velikonoční vejce, je pomocí stříbrných nebo zlatých fólií. Vytvořte si tzv. „kropenatá vajíčka„. Potřebovat budete jakékoliv barvy na vajíčka, lepidlo a zlatou nebo stříbrnou fólii. Uvařená vajíčka nabarvíte jakoukoliv barvou, necháte zaschnout a mezitím si připravíte fólie. Fólie natřete lepidlem a nalepíte na suchá vajíčka. Počkáte pár sekund a poté lehce odlupujte. Tím zanecháte na vajíčku krásný mramorový efekt. (Diycandy.com)
Podívejte se, jak ozdobit kropenatá vajíčka technikou „gold leaf effect“:
Barvení přírodou
Vyzkoušet můžete také přírodně barvená vajíčka. Barvy přírody jsou mnohdy mnohem krásnější než ty kupované v obchodě. Navíc můžete ušetřit peníze. Barvit můžete třeba borůvkami, které rozmixujete ve vodě. Ty pak zahřejete do bodu varu, aby byla barva ještě tmavší, a nakonec vmícháte lžíci octa. Vejce do této borůvkové vody vložíte alespoň na 12 hodin, dokud nemají požadovanou tmavě fialovou barvu.
Černá vejce získáte smícháním sušených květů ibišku s vroucí vodou. Po vychladnutí scedíte a květy vyhodíte. Vmícháte 1 lžíci bílého octa a pak necháte vejce louhovat 12 a více hodin.
Světle modrá vejce získáte smícháním červeného zelí s vodou. Tuto směs zahřejete do bodu varu, necháte vychladnout a scedíte od zelí. Do obarvené tekutiny vložíte vejce a necháte působit 12 a více hodin.
Zlatohnědá vajíčka získáte ze dvou šálků kávy, 2 lžic kurkumy a 1 lžíce bílého octa. V této tekutině necháte louhovat 12 a více hodin. (Thekitchn.com)
Na následujícím videu uvidíte, jak obarvit vajíčka přírodní cestou:
Vajíčka jako odměna pro koledníky
Velikonoční koleda a s ní spojené darování barvených vajec má svůj symbolický význam. Právě vejce znamená znovuzrození nebo nový život. V západním křesťanství má vajíčko význam uzavřeného hrobu, ze kterého Kristus vstal z mrtvých. Ve východním křesťanství je například červené vajíčko symbolem Kristovy krve. Vejce má při koledě hlavní funkci daru, jenž si koledníci odnášejí od každého stavení, u kterého se zastaví. (Wikipedia.org)
Objevte podobné tipy
Historie velikonočních vajec
Co se týče historie velikonočních vajec, jejich význam pochází z Říšské říše, kdy v biblickém vyobrazení světa vyjde z božských úst obrovské vejce. Právě z tohoto vejce pak vzešel všechen život. Vejce už od pradávna vyjadřovalo plodnost a také hojnost, proto ho rolníci každé jaro zakopávali před prvním zoráním půdy, aby si přivolali bohatou úrodu.
Od pradávna lidé kladli vejce zemřelým do jejich hrobu, což mělo značit přechod z pozemského života do světa mrtvých. Vajíčko pak bylo jako duše, která se oprostí od tvrdé skořápky lidského těla a svobodně projde skrz do nadpozemské sféry.
Běžně se vejce o velikonocích používá od 13. století. V této době muselo vejce projít posvěcením a využívalo se jako da duchovním místního kostela nebo chrámu. Postupem času se z vejce jako duchovního daru, stal dar velikonoční mezi hospodáři a jejich čeledíny. Pán statku obdaroval čeledíny příslušným počtem syrových vajíček.
Po nějaké době se vejce během svátků Velikonoc přeměnila na almužnu žebrajícímu lidu. Což už je jen krok k současnému obdarovávání vejci koledníky. Barevná vajíčka dostávaly z počátku pouze chlapci od děvčat, která si na ně tajně myslela. Následně až do dnes se tradice přeměnila tak, že vejce dostanou všichni koledníci, kteří navštíví stavení. (Wikipedia.org)
Zapojte děti a vyrobte si krásné velikonoční kuřátko! Máme pro vás 5 tvořivých návodů.
Velikonoční kraslice v současnosti
Postupem času se z tradičních klasických vajec začaly používat trvanlivější potraviny. Čím více rostl cukrárenský průmysl, tím více rostla poptávka velikonočních symbolů z čokolády nebo sladkého těsta. Rok od roku si více dětí zamilovalo vajíčka z čokolády nebo třeba z perníkového těsta. Dnes už si koledníci zvykli spíše na sladkou koledu a oceňují v košíčku spíše čokoládové než vařené či dokonce syrové vajíčko. Přečtěte si více o velikonočních tradicích a zvycích. (Wikipedia.org)
Jak ozdobit vajíčka? Máme pro vás dalších 12 tipů na barvení a zdobení velikonočních kraslic!
Dozvěděli jsme se význam zdobení velikonočních vajec a jejich historii. Předali jsme vám malou inspiraci na trendy a líbivé barvení kraslic, které ocení nejen koledníci. Zdobené kraslice můžete využít jako dekoraci a velikonoční výzdobu u vás doma.
Dejte nám vědět, jak jste ozdobili ty vaše a jak jste si užili letošní Velikonoce! 🙂