Velikonoční dekorace na stůl dodají vašemu domu tu pravou velikonoční atmosféru.
Ubrusem s jarními motivy to rozhodně nekončí.
Inspirujte se, čím ozdobit stůl, aby byl na Velikonoce pastvou pro oči.
Velikonoční ubrusy, šály a běhouny
Hned první věc, která se při výzdobě stolu nabízí, je sváteční ubrus. To je naprostý základ pro další velikonoční dekorace na stůl. Jarních a velikonočních motivů najdete celou škálu jak na ubrusech látkových, tak ubrusech z PVC. Ty mají velkou výhodu v tom, že jsou omyvatelné.
Pokud plánujete hodně dekorací, zvažte jednoduchý bílý nebo krajkový ubrus, aby se barevné ozdoby netloukly s barevným vzorem. Nakonec nemusíte si hned pořizovat celý sváteční ubrus. Na sváteční příležitosti postačí látková šála nebo běhoun na stůl s velikonočním motivem. Dává se přes prostředek stolu a naprosto dokonale pozvedne úroveň výzdoby. Motivy na něm jsou barevné, ale nejsou přeplácané.
Dumáte nad tím, jaký ubrus vybrat? Máme pro vás recenze a tipy na nejlepší velikonoční ubrus na váš sváteční stůl.
Klasický ubrus
Velikonoční běhoun na stůl
Květinová výzdoba na stůl
Ubrusem to samozřejmě nekončí. Na stole by neměla chybět jarní květina. Tradičně se do vázy dávají vykvést proutky zlatice (forzýtie). Velmi často bývá mylně označována jako zlatý déšť. Pokud již kvetou narcisy a tulipány, jsou další skvělou volbou pro kytičku na stůl. Také se do vázy ke květinám přidávají “kočičky”, proutek z jívy, jako symbol jara.
Stane se, že počasí na Velikonoce rozkvetlým květinám nepřeje. Co s tím? Můžete si vyrobit barevné květy z papíru, nebo si v květinářství opatřit umělé květiny. Umělé tulipány vypadají moc hezky a věrohodně, navíc je budete moci používat každý rok.
Květina s tulipány a „zlatým deštěm“
Narcisy v truhlíku na stůl
Živé mrkve mohou vypadat ve váze také pěkně a netradičně
Dekorace s živou trávou
Další symbol jara a života je zelená tráva. Pokud máte pěknou trávu na zahrádce, můžete si vyrýpnout drn a umístit ho do mělkého prostorného kořenáče jako zahrádku a postavit na stůl. Nemáte-li drn, zasejte si obilí. Při pravidelném zalévání vám vyklíčí během pár dnů.
Zahrádka pro zajíčka
Travičku na stole máte, nyní je čas ji trochu oživit. Máte sošku zajíčka? Posaďte ji do trávy!
Zajíček z vyfouknutých vajec
Jak na to?
Potřeby:
- dvě vyfouknutá vejce
- štětec a temperové barvy
- špejle
- hnědý, růžový a bílý papír (růžového a bílého stačí malé kousky)
- lepidlo Herkules
Postup:
- Natřete vejce hnědou barvou. Chcete-li zajíčkovi udělat světlejší bříško, namalujte prostředek jednoho vejce světlejší barvou.
- Nechte zaschnout.
- Z hnědého papíru si zatím vystřihněte dvě dlouhé podélné uši.
- Z bílého papíru si vystřihněte dvě kulatá očka.
- Z růžového papíru vytvořte malý čumáček.
- Na suché vejce (celé hnědé) nalepte oči a nos. Pusu dotvořte lihovým fixem.
- Ze strany vejce (hlavy zajíčka) přilepte uši.
- Navlékněte vajíčka na špejli tak, aby hlava byla nahoře. Špejli si zkraťte, aby nevyčnívala ze zajíčka, dole si nechte kus, abyste mohli zajíčka zapíchnout do zahrádky.
- Zajíčka můžete libovolně dozdobit mašličkou, nebo mu ještě dovystřihnout a dolepit hnědé tlapky.
Místo papírových očí můžete použít oči plastové se zorničkami. Dají se sehnat v papírnictvích a kreativních obchodech.
Vlasatí panáčci
Jak rychle roste obilí? Sledujte to s dětmi v přímém přenosu! Vyrobte si s nimi jako dekorace jarní panáčky z vyfouknutých vajec a sledujte, jak jim rostou vlasy.
Potřeby:
- vyfouknutá vejce (počet libovolný)
- kalíšky na vejce, ideálně porcelánové a barevné (počet dle vyfouknutých vajec)
- plastové oči (dvakrát tolik, co je vajec)
- hlína
- osivo
- čajová lžička
- lepidlo Herkules
- malá odměrka nebo injekční stříkačka na zalévání
Postup:
- Jako první odlámejte vrchní třetinu vajíčka. Postupujte velmi opatrně, abyste si neodlomili moc velký kus. Používejte prsty nebo malé ploché kleštičky.
- Na vajíčka nalepte oči a nechte zaschnout.
- Tak, abyste si vajíčka neušpinili, nandejte dovnitř hlínu. Stačí půl centimetru pod vylámaný okraj.
- Nasypte na vrch osivo obilí, nezamačkávejte do hloubky, nechte na povrchu.
- Nyní postavte připravená vajíčka do kalíšků.
- Pečlivě zalijte osivo, aby se provlhčilo.
- Pravidelně kontrolujte a zalévejte. Nepřelévejte, ale nenechte uschnout. Nechte na slunném místě. Během pár dní uvidíte první klíčky.
- Až budou mít vaše vajíčka dlouhé vlásky, můžete jim je svazovat mašličkami.
Pokud tvoříte s dětmi, můžete panáčky vyladit do stylu pohádek nebo her, které právě děti nejvíce baví.
Panáčci z vajec ve stylu Angry Birds
Perníkové dekorace na stůl
K Velikonocům neodmyslitelně patří pečení perníčků. Se zdobením si můžete vyhrát tak, že se obyčejné perníčky promění v jedinečné dekorace.
Ozdobené perníčky jako velikonoční dekorace na stůl
Nádherně ozdobené perníčky vypadají skvěle i na talíři. Můžete je zdobit bíle, nebo si vyhrát s barvami. Pokud chcete, aby byly více na očích, dejte je na špejli. Tu můžete dozdobit mašlí a zapíchnout do kořenáče, nebo darovat dětem jako koledu.
Ozdobené velikonoční perníčky na talíři
Perníčky na špejli
3D velikonoční vejce z perníku
Perníčky nemusí být jen vykrajované z plochy. Vyzkoušejte 3D vejce z perníku! Existují na to speciální formičky, díky nimž upečete a vytvoříte opravdové vejce z perníku. S jeho zdobením si můžete vyhrát jako s běžnou kraslicí (jen s tím rozdílem, že zdobíte cukrem s bílkem a ne voskem) nebo se do nich dají ornamenty opatrně vyřezat.
Perníková chaloupka
Se sadou vykrajovátek na perníkovou chaloupku můžete vytvořit domeček s jarní zahrádkou pro zajíčka. Klidně i se zajíčkem. Pro zdobení se hodí opět to samé, na co jste zvyklí při zdobení klasických perníčků. Také můžete na cukrové zdobení nalepit bonbóny a další laskominy. Záleží na vaší chuti a na vaší fantazii, jak budete chtít domeček nazdobený. Hotová zajíčkova chaloupka bude sloužit jako dech beroucí dekorace na stůl, dokud vám ji někdo z dětí, ale třeba i dospělých, neozobe.
Objevte podobné tipy
Velikonoční beránek
Na Velikonoce patří mezi tradice pečení beránka. Toho můžete vyrobit jednak pomocí vykrajovátek z plochého perníku a nazdobit cukrem, nebo klasického vyklápěného z formy. Ať už se rozhodnete pro jednu nebo druhou variantu, rozhodně by neměl chybět vystavený na stole. Aby byl ještě dekorativnější, dejte mu na krk mašli se zvonečkem.
Velikonoční věnec jako dekorace na stůl
Velikonoční věnec můžete vytvořit z různých materiálů na dveře, do okna nebo jen tak na stůl. Nejčastěji se využívají “kočičky” a barevná vajíčka, jarní věnec ale můžete vyrobit také z polystyrenového korpusu a kousíčků barevných látek.
Využijte naše další tipy na výrobu velikonočního věnce. Ne všechny musí být nutně na dveře.
Jde vám pletení pomlázky? Pak si jistě zvládnete vyrobit pletené dekorace podle našich návodů k výzdobě stolu i domu!
Ubrouskový zajíček pro sváteční prostírání stolu
Těšíte se na slavnostní velikonoční oběd? Dejte si práci s kouzelným prostřením stolu. Kromě již zmíněných dekorací si můžete vyhrát se samotným prostíráním a zdobením talířů ubrousky. Víte, že můžete ubrousek složit jako zajíčka? Takový zajíček vypadá na talířích moc pěkně, potěší dospělé i děti a jeho výroba není nijak složitá. Máme pro vás fotonávod i videonávod, abyste byli stoprocentně úspěšní ve velikonočních přípravách.
Inspirujte se prostřenými velikonočními stoly
Jednotlivé dekorace můžete nakombinovat a stylizovat do jedné barvy. Také se můžete zaměřit na jarní motivy, zeleň a vajíčka, prostě jaro a příroda, která bude pastvou pro oči. Nazdobený stůl navodí příjemnou atmosféru, která podpoří radost ze vzájemného setkání s rodinou nad dobrým jídlem.
Prostřený stůl laděný do přírodna se svíčkami a hnízdem pro vajíčka
Máte rádi květinovou výzdobu?
Vajíčkový řetěz na stole může být skvělý nápad
Prostíráte na Velikonoce pro děti? Tohle se jim jistě bude líbit.
Už víte, jak letos prostřete? Připravit si na to můžete ještě další velikonoční dekorace, které zvládnete hravě vyrobit doma.