Albánské Velikonoce jsou společenskou událostí pro všechny bez ohledu na vyznávané náboženství

Velikonoce v Albánii jsou hlavně o toleranci mezi různými náboženstvími.

Do kostela chodí každý dle svého kalendáře, na kulturních akcích se ale sejdou všichni.

Není tomu ale tak dávno, kdy tady byly Velikonoce zakázané.

Dvojí Velikonoce v Albánii

Pokud se vypravíte na jaře do Albánie, můžete zde stihnout zažít dvoje Velikonoce. Je to tím, že katolíci slaví Velikonoce podle gregoriánského kalendáře, zatímco pravoslavné Velikonoce přicházejí o týden později a řídí se podle juliánského kalendáře.

Jak je to v Albánii s velikonočními vajíčky?

Jak ortodoxní tak pravoslavní barví a zdobí velikonoční vajíčka. Jediný rozdíl mezi nimi najdete ten, že ortodoxní katolíci barví mnoho vajíček na červeno. To symbolizuje Kristovu krev. 

Červená velikonoční vejce na talíři s dvěma vajíčky s namalovanými obrázky.
Zdroj: albaniandailynews.com

Albánské velikonoční tradice a zvyky

Velikonoční období v Albánii je charakteristické především návštěvami bohoslužeb v kostelích a trávením času s rodinou a příbuznými. Dnes patří Velikonoce v Albánii mezi významné slavnostní dny. Hlavně v křesťanských rodinách hrají velkou roli. V době komunismu byly více než půl století v Albánii zakázané náboženské dny. Až když přišla demokracie, katolíci i pravoslavní se mohli vrátit ke svým tradicím. 

Omlazování vodou

S pletenou pomlázkou v Albánii nepochodíte. V některých částech Albánie ale existuje zvyk omlazování. Omlazuje se pomocí vody, kterou po sobě lidé stříkají. Věří, že toto omlazování přináší štěstí, očišťuje od hříchů a chrání před nemocemi.

Koledování

Co je ale považováno za neodmyslitelnou součást Velikonoc je koledování. Děti chodí od domu k domu, zpívají a recitují básně. Za to dostávají sladkosti. Koledování patří k velmi oblíbeným velikonočním albánským zvykům. Jeho důležitost podtrhují také tradiční kroje, které se během velikonočních průvodů a koledování nosí.

Dvě mladé dívky v tradičních albánksých krojích
Zdroj: Pinterest (autor: hossam zaki)

Velikonoce jsou v Albánii o toleranci

Kromě ortodoxních katolíků a vyznavačů pravoslavné církve zde žije také muslimské obyvatelstvo. Ve finále je ale jedno, kdo kam patří, protože všichni albánci milují kulturní a tradiční akce související s Velikonocemi, takže se zde často svátky i praktiky půjčují, kombinují a spojují.

Bohoslužby a oslava s rodinou

Velikonoce se zde slaví sice dvakrát, ale všichni je slaví stejně. Katoličtí i pravoslavní věřící chodí do kostela na bohoslužby od Květné neděle do Velikonoční neděle. Na Bílou sobotu oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Konají se průvody se čtrnácti zastaveními (podle bible) nebo dokonce rekonstrukce celého příběhu o ukřižování Ježíše Krista. Po bohoslužbách pokračují oslavy v rodině a s přáteli. 

Zajímá vás, proč se oslavuje vzkříšení? Podívejte se, jak to bylo se vzkříšením Krista.

Co se jí a pije v Albánii na Veliknoce

Samozřejmě nesmí chybět vajíčka, která jsou symbolem velikonoc. Ortodoxní katolíci jedí dále speciální velikonoční chléb a k velikonoční večeři jedí pečené jehněčí. Pijí albánskou pálenku známou jako rakija. Tato pálenka je velmi podobná české slivovici. Pálí se nejčastěji z hroznů, švestek, meruněk nebo třešní. Vyrábí se ale i z dalšího ovoce. Důraz je kladen na to, aby bylo kvalitní. Jedině tak vznikne kvalitní rakija. 

Další tradiční jídla, která se jí v Albánii na Velikonoce jsou:

  • Shis pite – albánský tradiční koláč s masem, případně zeleninou
  • Byrek s vajíčky – placky plněné vajíčky a sýrem, ale existuje také jeho varianta s mletým masem, špenátem a vajíčkem, nebo rajčaty a cibulí
  • Kuře s rýží a kuřecí polévka

Kam se o Velikonocích v Albánii podívat

Rozhodně největší a nejhlubší dojem na vás udělají albánské bohoslužby. Kam na ně zajít?

Katedrála ortodoxních katolíků v Tiraně
Zdroj: visit-tirana.com
  • Katedrála Vzkříšení Krista v Tiraně patří mezi největší katedrály na Balkáně. Na vrcholu ohromné zvonice uvidíte pravoslavný kříž s čtyřmi velikonočními svícemi, které představují čtyři zprávy o vzkříšení.
  • Kisha e Lacit je nejznámější kostel v Albánii, nalézá se asi hodinu cesty od Tirany. 
  • Nejvíce velikonočních tradic a zvyků uvidíte v okresech Shkodra a Lehza, kde žije početnější katolická komunita.

Zalíbily se vám albánské kraslice? Načerpejte inspiraci, jak letos nazdobit vajíčka, aby byla naprosto dokonalá.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X