Věděli jste, že původní velikonoční zvyky k nám pravděpodobně doputovaly z území Turecka?
Dnes se však křesťanská tradice kříží s tou muslimskou, největší svátky obou náboženství se zde navíc střetávají v jednom období.
Přesto se velikonoční tradice v některých rodinách drží a děti zde dokonce hledají i velikonoční vajíčka.
Poznejte s námi, jak se slaví Velikonoce v Turecku, nebudete litovat!
Jak a kde slavit Velikonoce v Turecku?
Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků. Už z toho důvodu se v Turecku příliš neslaví, ovšem jsou i rodiny, které berou jako samozřejmost určitou úctu tomuto období vzdát, i když se třeba nejedná o věřící. Přinejmenším je velikonoční období v Turecku pokládáno za ideální příležitost, kdy se setkat s rodinou. Je to zvláštní, že oslava velikonočních svátků dnes v Turecku kolísá na náboženství, které je zde rozličné, přitom období, kdy se Velikonoce dnes ve světě běžně slaví, vzešlo přímo odtud.
Pokud se chcete zůčastnit plnohodnotného náboženského obřadu, je nejvhodnějším místem dům panny Marie Koressos v Efezu. Kostel svatého Antonína Paduánského, turecky označovaný jako Sent Antuan, je největším a nejoblíbenějším římskokatolickým kostelem v Istanbulu. I zde je možno přijít a oslavit Velikonoce v duchu křesťanství.
Velikonoce jsou v Turecku obecně pokládány za oslavy příchodu jara a nového období plodnosti.
Obecně vzato se během Velikonoc mohou v Turecku konat i menší nepokoje, které odrážejí napětí mezi náboženskými skupinami. Na veškeré bohoslužby lze projít přísnou bezpečnostní kontrolu.
Turecko je směsicí všech kultur a jednou z nich je i ta německá. Ta zde přinesla zvyk honu na vajíčka, která schoval zajíček. Jak se ale Velikonoce oslavují v Německu? To poznejte společně s námi!
Jak je to v Turecku s velikonočními vejci?
Ojedinělá přítomnost velikonočních vajíček je v tomto státě také spojována s krví Ježíše Krista. Proto jsou obvykle natřená na červeno a jsou na nich křesťanské symboly. Tento zvyk zde přinesli převážně Albánci.
V současné době se v moderních rodinách rozšiřuje zvyk čokoládových vajíček, které do nich přináší zajíček, tedy velikonoční symbol plodnosti. Říká se, že zvyk do Turecka přinesla německá populace, která se zde usadila, dnes je již pravidlem, že křesťanské rodiny chystají dětem hony za velikonočními sladkostmi pravidelně.
Objevte podobné tipy
Tradice a zvyky v Turecku
Jen těžko budeme hledat tradiční velikonoční zvyky, které se v Turecku odehrávají. Je jich poměrně málo a využívají je pouze ve věřících rodinách nebo tam, kde chtějí dětem dopřát čokoládovou nadílku.
Ramadán
Co se však střetává s Velikonoci je největší muslimský svátek Ramadán, který mimojiné probíhá i v období, kdy jsou Velikonoce. Ramadán se oslavuje velice autenticky a vesele, Turci mají sklony k bohaté zábavě, která na vás koukne z každé ulice.
V čem vlastně spočívá pravidlo Ramadánu? Lidé se probouzejí ještě před rozbřeskem a jedí své první jídlo, do západu slunce pak nesmí přes rty propustit vůbec nic, a to ani tak, že by příkladně olízli obálku. Jde o symboliku poslušnosti a odolnosti pro každého jednotlivce. Po večerech potom probíhají společenské hostiny iftary, kde hodují všichni společně, ať se znají nebo ne.
Do oblak zní střelba z děl, lidé si projevují dobročinnost a laskavost.
Turecká velikonoční jídla
Jelikož se zde svátky slaví pouze v některých rodinách, není zde žádný raritní pokrm, který by Velikonoce charakterizoval. Můžeme se pouze bavit o tzv. sladkém velikonočním chlebu. Ten se však připravuje na rozličné způsoby. Lze jej také v Turecku v období Velikonoc zakoupit v místních pekárnách, a ta nejvyhlášenější je v Istanbulu a nese název Ustun Palmie, podle šéfkuchařky, která tento recept udržuje po svých předcích.
Někdy se konzumace sladkého chlebu spojuje s antikou, kdy se zde obdobné pečivo s příchodem jara obětovávalo bohům, jindy zase s překřižovaným pečivem, které může připomínat náš mazanec.
Kam vyrazit na Velikonoce do Turecka?
Velikonoce v Turecku na vlastní kůži příliš neoslavíte. Není řečeno, že za výlohami obchodů neuvidíte zdobená vajíčka nebo napečené sladké chleby, ale obecně bude atmosféra náležet spíš Ramadánu. Přesto je Turecko zemí, ve které se mísí nádherné pláže, luxusní přírodní rezorty, společně s bohatou historií. Už jen z toho důvodu je vhodné tuto zemi poznávat snad kdykoliv.
Istanbul
Na jaře krásu tohoto místa oceníte ze všech období v roce nejvíc. V dubnu vás mohou zastihnout srážky, v květnu je naopak sucho. Teploty jsou zde příjemné a pro poznávání historické metropole nemůže být lepší čas.
Kappadokie a horkovzdušné balóny
Připravte se na jarní zážitek, který se nikde jinde nevyskytuje. Oblast se zdá být opuštěná, ale při bližším průzkumu se před vámi objeví fascinující měsíční pláně. Mezi oblíbené aktivity v Kappadokii patří ranní výlet horkovzdušným balonem, prohlídka podzemních měst a skanzenu Goreme, který je zapsán na seznamu UNESCO. Tento region vás uchvátí fascinujícím množství nádherných aktivit, které vám nabídne.
Jarní festivaly
Vzhledem k tomu, že se probouzí matka příroda, točí se jarní festivaly v Turecku přirozeně kolem místních produktů. V dubnu se tradičně koná bylinkový festival v Alacati. Návštěvníci se seznamují s léčivými bylinami a ochutnávají pokrmy z nich připravené.
V Uzumlu mezitím oslavují svůj festival jarní houby. Malebné vesnické uličky se zaplní stánky s řemeslnými výrobky, palačinkami a místními obyvateli, kteří prodávají domácí koláče a pečivo. Smržové houby, ceněné kuchaři a gurmány po celém světě, jsou jarní lahůdkou, která se zde přednostně podává.
Když se v izmirské provincii Urla slaví úroda prvních jarních artyčoků, návštěvníci zaplní dlážděné ulice, aby ochutnali pokrmy a nakoupili čerstvé artyčoky. Turečtí i zahraniční kuchaři se dělí o kulinářské tipy a ulice po celý den i večer zaplňuje hudba a tanec. Během jarního měsíce dubna vzdává Istanbul hold tulipánům a zaplňuje své parky a zelené plochy touto barevnou květinou.
Pokud vás zajímá, jak se slaví Velikonoce ve Francii, pojďte s námi hledat velikonoční vajíčka třeba přímo pod Eiffelovu věž.
Turecko není, co se Velikonoc týče, úplně tou nejtradičnější zemí, kde si je můžete užít. Přesto jsou Velikonoce v Turecku ideální dobou, jak poznat tuto kulturně i přírodně bohatou zemi, aniž byste se tlačili davy turistů, navíc je zde příjemnější počasí, než v letních vedrech. Držte se však toho, co pro tuto zemi v tomto období předepisuje probíhající Ramadán.