S našimi sousedy toho máme mnoho společného, zajímá vás, zda sdílíme i stejný pohled na oslavu Velikonoc?
Kdy se na Slovensku Velikonoce slaví a jaké jsou typické tradice a zvyky?
Copak nesmí chybět na sváteční tabuli? Možná vás překvapí, že pokrm, který u nás najdete spíš na stole vánočním i tradiční hrudka sýra, která se zde připravuje.
Kam se s přicházejícím jarem na Slovensku podívat?
Všechno přinášíme v obsáhlém článku o tom, jak se slaví Velikonoce na Slovensku, pojďte s námi nahlédnout!
Kdy se slaví Velikonoce na Slovensku?
Zvyk se v tomto ohledu příliš neliší od nás. Velikonoční období nastává s příchodem jarního úplňku, oslavy tedy vrcholí tu neděli, která nastane hned po něm. Křesťanská tradice je u našich východních sousedů stále hluboká. Velký pátek se ctí půstem, vrchol nastává v neděli, a také na Velikonoční pondělí, kdy nastává čas pro tzv. oblievačku.
Během Velikonoc je i na Slovensku pracovní volno. Čas je věnován především zvyklostem, času s rodinou i bohoslužbám. I zde je zvykem na velikonoční pondělí nechat vysvětit jídlo, aby jej bylo pro následující rok dostatek.
Jak se slaví Velikonoce v přímořské oblasti? Tradičně a s velkými kraslicemi, přesvědčte se sami o tom, jak se oslavují chorvatské Velikonoce!
Jak je to na Slovensku s velikonočním vajíčkem?
Zvyk malování kraslic, nebo-li velikonočních vajíček má na Slovensku hlubokou tradici. Ta vychází z toho, že dívky kdysi dávaly krásně malovaná vejce hochům, na které si pomýšlely. Dnes se tato tradice přelévá do dobře známé veselejší formy, kdy chlapci chodí od domu k domu a šlehají dívky proutěnou pomlázkou, za kterou si vyslouží kraslice. Buď malované, nebo dnes už i čokoládové.
Je také běžné, že se chlapcům, koledníkům nebo také přesně kupačům nabídne doušek něčeho ostřejšího, jsou-li už dospělí. Občas se také dává k vaječné nadílce i nějaký ten peníz.
Objevte podobné tipy
Slovenské velikonoční tradice a zvyky
Čímpak se od těch našich velikonoční oslavy na Slovensku liší? Není toho příliš, mnoho z nich vám připomene i naše zaběhlé tradice.
Oblievačka
Kromě toho, že si děvčata musí během Velikonoc dobře hlídat svá pozadí před pořádnou náloží, ještě k tomu jsou pravidelně zmáčena vodou. Nejedná se pouze o pár kapek, koledníci mnohdy přicházejí s plnými džbery nebo s parfémem, který ze sebe dotyčná cítí ještě několik týdnů.
Korbáč
To je ta nepříjemnost, kterou lze dívkám pěkně štiplavě nařezat. Korbáč se splétá z osmi, dvanácti nebo dvacetičtyř prutů a může být až přes dva metry dlouhý. Jeho rukojeť je barevně zdobená a muži při šlehání přednášejí koledy nebo zpívají. Cílem této tradice rozhodně není ponížení, jak to některé ženy a dívky vnímají, vyznačuje zájem mužů. “Šibačka” má zaručit, že budou ženy a dívky zdravé a krásné po celý další rok.
Bramborový salát
Ne, neslyšíte špatně, bramborový salát patří na Slovensku k velikonoční tradici přesně tak, jako patří k té naší – vánoční. Je nutno podotknout, že konzumace vajec je v tomto období veliká a využívají se všemožné recepty, jak je zužitkovat. Proto bramborový salát zaujal své místo mezi slovenskými velikonočními tradicemi, takže pokud by vám už od Vánoc scházel, dopřejte si ho také.
Tradiční slovenská velikonoční jídla
Po 40-ti denním půstu byla oslava Velikonoc spojena s hodování také na Slovensku. Jídla je tolik, že se pod ním prohýbají stoly a setkat se můžete s tradičním pečeným beránkem, kynutými koláči, chlebíčky, na rodinné menu se často zařazuje králík a zmíněný bramborový salát.
Co se sladkého týče, peče se paska, tradiční velikonoční koláč, původně užívaný k pondělnímu vysvěcení, který měl nahoře kříž. Svou podobou velice značně připomíná náš mazanec.
Také velikonoční baba, nebo-li nádivka je klasickým pokrmem, se kterým se na Slovensku můžete setkat. Konzumace všeho zeleného se s jarem uznává také u našich východních sousedů, místo klasického uzeného masa, jako u nás, se však do nádivky používají i králičí či drůbeží vnitřnosti.
Asi nejtradičnějším slovenským velikonočním pokrmem je sýrová hrudka, kterou si nyní společně připravíme.
Recept na slovenský syrek
Ingredience:
- 1 lžička cukru
- 1 lžička soli
- 12 ks vajec
- 2 l mléka
Postup práce:
- Vejce rozklepneme a důkladně promícháme ve studeném mléce. Osolíme a přidáme cukr.
- Na mírném plameni a za stálého míchání směs vaříme, dokud se nevytvoří hrudky. Přecedíme, necháme vychladnout a odkapat.
- Velikonoční syrek můžete dochutit bylinkami podle svého gusta.
- Podávejte jej s pečivem, zeleninou, nebo jako zpestření k uzeninám a klobásám.
Jak se slaví velikonoční svátky v Nizozemsku, najdete tam s těmi našimi nějakou shodu nebo se necháte unést jejich zcela novým rázem? Pojďte s námi nahlédnout na oslavu Velikonoc v Holandsku a posuďte to sami.
Jarní putování Slovenskem
Chtěli byste vyrazit na Velikonoce na Slovensko, ale nejste si jistí, jestli by vám vyšlo počasí, nebo jste čas vyplnili zajímavým programem? Dobrá zpráva! Pro příznivce sportu je možné lyžovat v Tatrách, když je pak hezky, túry už nabízejí první zajímavé okruhy a v případě nečasu ulehnete do některých z populárních lázní a necháte své tělo doslova hýčkat.
Lákají-li vás velikonoční trhy, ty největší dozajista zastihnete v Bratislavě. K jarním svátkům nabídne program i mnoho slovenských skanzenů, jako příkladně Muzeum slovenske dediny v Martine nebo na Oravě.
Kam na lyže?
Pozor, pozor, s Velikonocemi se hlásí poslední možnost rozhýbat hřbet na slovenských sjezdovkách a možností je zde hned několik. Vybrat si můžete Vysoké Tatry, kde si u Štrbského plesa přijdou na své i běžkaři. Oblíbeným letoviskem je však i okolí Liptovského Mikuláše, v Demenovskej dolině pak až do dubna uvítá všechny turisty centrum Jasná.
Skočte si do horké vody!
Rájů, kde po dlouhé zimě prohřejte ztuhlé tělo je na Slovensku hned několik. Pokud hledáte vyžití i pro ty nejmenší, jistě vás uchvátí Tatralandia, kde najdete kromě termálních pramenů, přes sauny, masáže a mořskou vodu i skluzavky a tobogany.
Nádherně si zarelaxujete v Thermal parku Bešeňová, která nabízí komplex bazénů s teplou vodou a celoroční venkovní koupání. Zastavit se můžete také v termálním koupališti Podhajská, kde vyvěrá voda z Mrtvého moře.
Do skanzenů nasát tradice
Slovensko je rájem staré kultury, kterou tady můžete poznat na vlastní kůži. Množství skanzenů dokládá dobovou architekturu a mnoho možností pro každého, kdo se o historii našich národů zajímá. Možností je zde nepřeberně moc. Čičmany, příkladně, nabízejí dobově zdobené domky i expozice, jaké jinde na Slovensku nenajdete. Skanzen v okolí obce Svidníka zase nabídne pohled do architektury a kultury ukrajinsko-rusínské. Pokud se chcete zastavit v čase, zajeďte si do Muzea kysuckej dediny, kde se ocitnete na prahu století a navíc si ještě prohlédnete zachovalou a stále funkční železnici, což je rarita v celé střední Evropě.
Slovenské Velikonoce nám mohou být blízké, přesto se v jistých tradicích liší. Navíc v sobě země nese mnoho lákaled pro nadšené cestovatele, kteří se chtějí s jarem, tedy před plnou sezónou, ještě někam vypravit. Pokud jste dodnes nevěděli, jak se slaví Velikonoce na Slovensku, náš podrobný průvodce vám to přiblížil tak, že jistě s nadcházejícím obdobím navštívíte naše sousedy a ochutnáte jejich tradice i zvyky na vlastní kůži.