Jak slaví Nigerijci Velikonoce? Obléknou si bílé oblečení a vyrazí do ulic za hudbou a tancem

Na africkém kontinentu existují rozmanité a jedinečné velikonoční tradice.

K nejznámějším patří ty v Nigérii.

Jak chutná rýže Jollof?

Proč jsou velikonoční svátky spojeny s bubny?

Malují Nigerijci vajíčka?

Vše o tom, jak vypadají Velikonoce v Nigérii, vám prozradíme v našem článku.

Historie Velikonoc v Nigérii

Obyvatelstvo této západoafrické země je jedinečné tím, že ve stejné míře vyznává dvě různá náboženství – křesťanství a islám. Zatímco sever země obývají převážně muslimové, na jihu to jsou křesťané.

K oběma se hlásí přibližně polovina věřících, což z více než dvě stě milionové Nigérie činí zemi s jednou z nejpočetnějších křesťanských populací na světě.

Křesťanské náboženství do Nigérie poprvé přinesli Portugalci v 15. století, později se země stala kolonií Velké Británie. Klíčovou roli při konverzi místního obyvatelstva sehrál především příchod velkého množství křesťanských misionářů v 19. století.

Misionáři se věnovali nejen zakládání kostelů, ale také škol a zdravotnických zařízení. Velikonoční svátky postupem času prolnuly s nigerijskou kulturou a splynuly s místními tradicemi a zvyky.

Oslavy Velikonoc v Nigérii často zahrnují prvky hudby, tance a rodinná setkání. Západní tradice jako je velikonoční zajíček či hon na velikonoční vajíčka tu dodnes příliš nenajdete.

Jak vypadají velikonoční svátky v jiných afrických zemích? Odhalte, jak se slaví Velikonoce v Egyptě.

Nigerijské velikonoční tradice, zvyky a symboly

Většina Nigerijců musí ve svém životě bojovat s existenčními obavami, nemocemi a dalšími problémy. Proto se mohou velmi dobře ztotožnit s Ježíšem a jeho utrpením. Myšlenka a naděje na vykoupení z utrpení je mezi lidmi v Nigérii v tomto období obzvláště silná.

Velikonoční bohoslužby

Obvykle se konají po čtyři dny od Zeleného čtvrtka do Velikonoční neděle. Tyto bohoslužby, které někteří Nigerijci označují jako velikonoční vigilie, jsou naplněny různými aktivitami, jako je zpěv písní, modlitby, čtení biblických veršů, které se vztahují k Velikonocům, ale i sledování filmů o Ježíšově smrti a vzkříšení.

Černé a bílé oblečení

Oblékání je na africkém kontinentu velkou součástí velikonočních tradic. Někteří Nigerijci se tak na velkopáteční bohoslužbu oblékají do černého oblečení, aby truchlili nad Ježíšovou smrtí.

Na Velikonoční neděli pak nosí bílé oblečení, které symbolizuje vzkříšení. Jiní dávají přednost svému nejlepšímu oblečení po celé velikonoční období, pokud jde o ženy, tak se většinou jedná o africké tradiční šaty.

Velikonoční procesí v Nigérii.
zdroj: guardian.ng

Dávání dárků

Součástí nigerijských Velikonoc je často též nákup dárků pro rodinu, přátele a lidi v nouzi. Dárky se vyměňují při rodinných setkáních a večírcích. Rodiče kupují svým dětem různé dárky, například nové oblečení, hračky a sladkosti.

Kromě toho křesťanské spolky navštěvují nemocné v jejich domovech či nemocnicích. V některých komunitách je odmítnutí daru považováno za urážku.

Hudba, tanec i karneval

Velikonoční neděle je dnem radosti a oslav, a proto je zvykem, že se při slavnostech hraje na hudební nástroje a bubny. V Lagosu se na oslavu velikonočních svátků každoročně koná karneval, jehož součástí je pestrobarevné oblečení, hudba a tanec.

Rovněž v jižní Nigérii předvádějí Igbové v barevných kostýmech a maskách svůj charakteristický maškarní tanec na oslavu duchů svých předků.

Charitativní činnost

Mnoho Nigerijců využívá velikonoční období jako příležitost k charitativním činům a projevům dobré vůle. Dary, veřejně prospěšné práce a pomoc potřebným jsou běžnými projevy soucitu, se kterými se ti v této době setkáte.

Velikonoční karneval v Lagosu.
zdroj: genesismagz.com

Jaké jsou nigerijské Velikonoce?

Skutečnost, že velikonoční dny připadají na prodloužený víkend, nabízí ideální příležitost pro setkání rodin a blízkých. Nigerijské rodiny si udržují vzájemnou soudržnost tím, že se navštěvují a tráví společně čas.

Pořádání rodinných oslav a setkání je proto v mnoha částech země jednou z nejběžnějších velikonočních tradic. Během oslav se připravují speciální pokrmy. Konkrétní jídla připravovaná během Velikonoc se mohou lišit v závislosti na kulturních vlivech, regionálních tradicích.

Církve mohou během svátků pořádat zvláštní velikonoční programy, konference a akce. Ty mohou zahrnovat programy pro mládež a aktivity na pomoc určité komunitě. Někteří Nigerijci využívají Velikonoce k odjezdu na dovolenou nebo k návštěvě přátel na různých místech.

Jak se slaví velikonoční svátky v zemi, která do Nigérie přinesla křesťanství? Objevte, jak vypadají portugalské Velikonoce.

Co se jí v Nigérii na Velikonoce?

Typickým pokrmem je rýže Jollof, který připomíná naše rizoto. Toto kultovní nigerijské jídlo připravované z rýže, rajčat, paprik, cibule a různého koření. Často se vaří s masem nebo rybou, je základním pokrmem při mnoha slavnostních příležitostech, včetně velikonočních oslav. Klasickým nigerijským pokrmem je též rýže smažená se zeleninou, masem a kořením.

Jídlem, které na velikonočním stole nesmí chybět, je pikantní polévka s kozím masem, která je ochucená různým kořením, včetně pepře, zázvoru, česneku a dalších aromatických bylinek. Věří se, že má revitalizační účinky, a často se podává při slavnostních příležitostech.

Moimoi je dušený nákyp z mletých loupaných fazolí, cibule, papriky a dalších koření. Je to pokrm bohatý na bílkoviny, který se často podává jako příloha během velikonočních oslav. Abacha je název pro salát, který se připravuje z manioku, pepře a palmového oleje, je typickým nigerijským jídlem.

Nigerijská rýže Jollof.
zdroj: loseitnigerian.com

Jaká místa v Nigérii o Velikonocích navštívit?

Nigérie není zemí, kterou navštěvují statisíce turistů ročně, ale má své kouzlo. Kam se můžete vydat, pokud se ji rozhodnete poznat?

  • Lagos – největší nigerijské město bylo založeno v 17. století Portugalci a až do roku 1991 bylo hlavním městem země. Je známé svými plážovými resorty, butiky a nočním životem. Nachází se zde Národní muzeum, kde jsou vystaveny sbírky etnografie, archeologie a tradičního umění.
  • Národní park Yankari – tento národní park je slavný zejména pro svou populaci slonů. Kromě nich tu ale žijí i další zvířata, jako hroši, krokodýli nebo paviáni. Na území parku se nacházejí též jeskyně a jezírko s křišťálově čistou termální vodou o teplotě 31 °C, kde se lze koupat.
  • Calabar – toto město na jihovýchodě země i jeho okolí je známé řadou přírodních památek, jako je například Národní park Cross River, horským střediskem Obudu a rezervací Afi Mountain Drill Sanctuary.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X