Jaké jsou německé Velikonoce? Plné vajíček, zajíčků, ozdobených stromů i kašen

Už jste někdy slyšeli o přehazování střechy vajíčkem, křižáckých jízdách či velikonoční kašně?

To jsou jen některé z četných velikonočních zvyků a tradic, které se dodržují u našich západních sousedů.

Jaké jsou typické německé velikonoční pokrmy?

Kde najdete největší strom ozdobený velikonočními vajíčky?

Vše o tom, jak se slaví Velikonoce v Německu, vám prozradíme v našem článku.

Jak je to v Německu s velikonočními vajíčky?

Vajíčka, ať ji vařená nebo vyfouknutá, se u našich západních sousedů zdobí. Barevná vařená vajíčka se pak schovávají a následně jsou součástí velikonočního stolování, vyfouknuté kraslice slouží jako dekorace. Na rozdíl od nás se v Německu vajíčka nekoledují. Dětem nosí vajíčka velikonoční zajíček.

Starým velikonočním zvykem bývalo v minulosti též házení vajec přes střechu. Pokud jste vajíčkem střechu přehodili a zároveň vajíčko na druhé straně někdo chytil, byl dům údajně chráněn před úderem blesku. I když tento zvyk se již téměř nedodržuje, v některých regionech severního Německa si lidé berou vařená vajíčka s sebou na velikonoční procházku a následně je používají k rozmanitým hrám, například jimi hází na cíl, do výšky, do dálky a podobně.

Sbírání velikonočních vajíček.
zdroj: wsav.com

Znáte německé velikonoční tradice a symboly?

Německé velikonoční zvyky mají dlouhou historii, některé z tradic, například hledání velikonočních vajíček a zajíčků se z Německa rozšířily i do jiných zemí, například do Spojených států amerických. Světské a náboženské velikonoční zvyky se často prolínají, v jednotlivých regionech se mohou mírně lišit.

Hledání velikonočních vajíček a zajíčků

Jednou z nejznámějších tradic, které Velikonoce v Německu charakterizuje, je hledání ukrytých velikonočních vajíček a sladkostí. O velikonoční neděli rodiče schovají barevná vajíčka, čokoládové zajíčky a další velikonoční sladkosti na zahradě či po domě a děti je následně hledají. Děti věří, že vajíčka jim poschovával velikonoční zajíček neboli „Osterhase“. Sourozenci mezi sebou často soutěží o to, kdo jich najde více.

V některých částech Německa děti na Velký pátek sbírají v mech, slámu a květiny a na zahradách staví velikonoční hnízda. O velikonoční neděli rodiče do hnízd schovávají malá čokoládová vajíčka. Některé rodiny schovávají vajíčka nejen doma, ale například i v městských parcích, kde je pak děti mohou „lovit“ během rodinné procházky.

Kde se vlastně vzal zajíček jako symbol Velikonoc? Přečtěte si více v našem článku o velikonoční symbolice.

Velikonoční kytice i stromy

Téměř v každé německé domácnosti se objevuje „velikonoční kytice“, obvykle ji tvoří větvičky kočiček a zlatého deště. Větvičky se obvykle řežou na Zelený čtvrtek a dávají se do vázy. Možná se domníváte, že stejný zvyk je i u nás.Ne tak docela Němci, totiž následně větvičky zdobí vyfouklými malovanými vajíčky, buď koupenými kraslicemi, nebo těmi, které vytvoří děti. Kvetoucí větvičky společně s vajíčky jsou symbolem opětovného probuzení přírody na jaře.

Kromě toho jsou často k vidění ozdobené keře a stromy před domy. Známým příkladem je strom s velikonočními vajíčky v Saalfeldu. Rodina Kraftových zdobila jabloň na své zahradě po dobu 50 let, od roku 1965 až do roku 2015. Jak strom rostl, bylo každý rok potřeba více vajec. V roce 2012 překročili hranici 10 000 vajec, od roku 2016 se tak zdobí vejci strom v zámeckém parku v Saalfeldu.

Strom ozdobený velikonočními vajíčky.
zdroj: mapio.net

Velikonoční procházka

Oblíbená báseň „Za branou“ od Johanna Wolfganga von Goetha popisuje radostné pocity lidí, když jsou studené zimní dny pryč a první paprsky jarního slunce poskytují ideální prostředí pro společnou velikonoční procházku s rodinou nebo blízkými přáteli. Z tohoto důvodu tak mnoho rodin chodí na velikonoční neděli na společnou rodinnou procházku do parku.

Velikonoční kašny

Tento zvyk pochází z oblasti Franckého Švýcarska, ale rozšířil se i do dalších oblastí středního a jižního Německa. Veřejné kašny, ale i jiné městské památky se zdobí zelení a barevnými vajíčky, často do tvaru jakési koruny.

Velikonočně ozdobená kašna.
zdroj: schwaebischealb.de

Velikonoční ohně a křižácké jízdy

V noci z Bílé soboty na velikonoční neděli se na mnoha místech především v severním v Německu zapalují velké ohně. Původně se jednalo o starogermánský obřad, který symbolicky zaháněl zlé duchy, odháněl poslední zbytky zimy a zvěstoval jaro, život a zrození. Někteří lidé zůstávají vzhůru celou noc, velikonoční ohně se pak nechávají hořet celou noc až do svítání na velikonoční neděli.

V Braniborsku a Sasku můžete na velikonoční neděli spatřit též jízdy křižáků. Jedná se o jezdecký průvod mužů ve slavnostním oděvu, kteří putují mezi vesnicemi a zpívají náboženské písně.


Co se jí v Německu o Velikonocích?

O velikonoční neděli se německé rodiny tradičně scházejí k velkému společnému jídlu, které má podobu brunche. Podává se nejrůznější pečivo s velikonočními pomazánkami a samozřejmostí jsou malovaná vařená vejce. Kromě nich se podávají i vajíčka míchaná či smažená.

Další tradiční součástí velikonoční snídaně je sladké pečivo z kynutého těsta. Mnoho Němců si doma připravuje „hefezopf“ neboli velikonoční cop, který se podobá naší vánočce. Typicky se hefezopf plete ze tří pramenů, které symbolizují Nejsvětější Trojici. Variantou je „osterkranz“, velikonoční věnec, kdy těsto může být doplněno o ořechy a sušené ovoce. Tyto velikonoční pochoutky se obvykle jedí s máslem nebo džemem.

Velikonoční věnec s vajíčky uvnitř.
zdroj: brigitte.de

Stejně jako u nás se v některých částech Německa se během Velikonoc na stolech objevuje moučník z piškotového těsta ve tvaru beránka zdobený čokoládou a moučkovým cukrem. V některých rodinách se pečou velikonoční perníčky ve tvaru kuřátek, vajíček, zajíčků či beránků.

K obědu se tradičně podává jehněčí maso. Na Zelený čtvrtek se tradičně jedí zelené potraviny, jako je špenát, pórek a rozmanité bylinky. Ty jsou součástí oblíbené frankfurtské zelené omáčky, která se připravuje ze sedmi bylinek a podává se k vajíčkům natvrdo. Bez jakých konkrétních bylinek se neobejdete?

Jaká místa v Německu o Velikonocích navštívit?

Velikonoce v Německu jsou v mnoha městech spojeny i s tradičními velikonočními trhy, které nabízejí nespočet krásně zdobených kraslic i dalšího velikonočního zboží. Nejkrásnější velikonoční trhy najdete ve velkých městech, jako je Berlín, Hamburk či Norimberk. Kam ještě se vyplatí vyrazit?

  • Mnichov  – bavorské město není jen domovem slavného Oktoberfestu. Olympiapark, místo konání olympijských her v roce 1972, se každoročně promění v pestrý velikonoční trh pod širým nebem plný stánků i velikonočních atrakcí. Pokud máte slabost pro nejrůznější kraslice zdobené rozmanitými způsoby i velikonoční sladkosti, zdejší stánky vás nezklamou.
Velikonoční trhy v německém Mnichově.
zdroj: ilandedhere.com
  • Heiligenstadt in Oberfranken  – město v okrese Bamberg je známé svými historickými domy a o velikonocích sem míří řada turistů obdivovat velikonoční kašny.

  • Saafeld – za stromy ozdobenými velikonočními vajíčky můžete vyrazit například do tohoto města v regionu Durynsko.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X