Jaké jsou mexické Velikonoce? Plné náboženských rituálů, vášně a barev

Pro Mexičany není důležitějšího svátku, než jsou Velikonoce.

Je to čas oslav, rodinných setkání a tradic.

Jakou figurínu zde pálí na Bílou sobotu?

Co jsou cascarones a jak chutná capirotada ?

Pojďme společně odhalit, jak vypadají Velikonoce v Mexiku.

Historie Velikonoc v Mexiku

Vzhledem ke skutečnosti, že Mexiko je zemí s třetím nejvyšším procentuálním zastoupením katolíků, téměř 95 % obyvatel se hlásí ke křesťanství, mají velikonoční svátky v Mexiku velmi důležitou roli.

Před příchodem Španělů měly různé domorodé kultury v Mexiku své vlastní tradice a rituály související se změnami ročních období a zemědělskými cykly. Tyto tradice často zahrnovaly úctu k přírodním živlům a božstvům.

S příchodem španělských kolonizátorů na počátku 16. století prošlo Mexiko hlubokou kulturní a náboženskou proměnou. Španělé se snažili obrátit původní obyvatelstvo na křesťanství. Misionáři rovněž zavedli křesťanské svátky a oslavy, včetně Velikonoc, které nahradily nebo koexistovaly s domorodými svátky.

V průběhu staletí se pak rovněž některé prvky původních domorodých rituálů a symboliky začlenily do křesťanských oslav, čímž vznikla jedinečná směs tradic, kterou lze pozorovat v různých aspektech mexické kultury.

Mexické Velikonoce mají některé zvyky a tradice společné s těmi španělskými. Ostatně země byla španělskou kolonií více než dvě stě let. Objevte více o tom, jak se slaví Velikonoce ve Španělsku.

Mexické velikonoční tradice, zvyky a symboly

Velikonoce v Mexiku jsou jedním z nejdůležitějších náboženských svátků v zemi. Je to období rozjímání a slavností, které zahrnuje širokou škálu náboženských obřadů, která trvá po celý Svatý týden neboli Semana Santa.

Během Svatého týdne se v mnoha mexických městech pořádají procesí na památku umučení a smrti Ježíše Krista. Tato procesí obvykle zahrnují velké sochy Ježíše a Panny Marie, které věřící za doprovodu hudby a modliteb nesou ulicemi.

Kromě těchto náboženských obřadů se v Mexiku během Velikonoc koná i mnoho nenáboženských slavností. Patří mezi ně průvody, pouliční trhy i tradiční jídla a nápoje, které jsou nezbytnou součástí oslav.

Květná neděle

Květná neděle neboli Domingo de Ramos je oslavou příchodu Ježíše do Jeruzaléma, kde ho lidé vítali jako krále. Účastníci mše dostanou palmovou ratolest, která je požehnána. Mnozí lidé si z těchto ratolestí následně pletou křížky, věnce nebo jiné tvary, které si doma zavěsí, a později je na Popeleční středu spálí.

Některá mexická města dokonce rekonstruují oslnivý průvod, který se kdysi odehrál v Jeruzalémě, ve svých ulicích. Místní řemeslníci často splétají palmové listy do složitých vzorů všech tvarů a velikostí.

Zelený čtvrtek

Semana Santa pokračuje Zeleným čtvrtkem neboli Jueves Santo, kdy se připomíná Ježíšova poslední večeře s učedníky. V mexických kostelech se na Zelený čtvrtek konají zvláštní mše, a v některých se dokonce pořádají propracované rekonstrukce poslední večeře, často podle ikonického obrazu Leonarda da Vinciho.

Rekonstrukce křížové cesty v mexiku.
zdroj: transitionsabroad.com

Velký pátek

Většina podniků a škol v celém Mexiku je na Velký pátek neboli Viernes Santos zavřená. Na řadě míst se konají představení, která jsou působivou rekonstrukcí „křížové cesty“. Od 12 do 15 hodin vládne v mnoha městech ticho, neboť v těchto hodinách podle pověsti Ježíš umíral na kříži. Ticho je projevem smutku.

Bílá sobota

Jednou z nejosobitějších tradic mexických Velikonoc se setkáme na Bílou sobotu neboli Sabado de Gloria. Vztahuje se k Jidáši, jednomu z dvanácti učedníků, který nakonec Ježíše zradil. Mexičané v tento den z papíru a kartonu vyrábějí podobiznu Jidáše.

Je záměrně velmi ošklivá, někdy dokonce připomíná ďábla, jindy politické a veřejné osobnosti, které nejsou právě v oblibě veřejnosti. Tyto figuríny se pak večer slavnostně pálí a vyhazují do povětří, jak můžete videt i v následujícím videu.

zdroj: youtube.com

Velikonoční neděle

Na rozdíl od mnoha jiných zemí je Domingo de Pascua v Mexiku o něco méně radostná. Neexistují žádné kostýmy zajíčků ani hon na vajíčka. Rodiny se obvykle ráno zúčastní mše a později si doma společně pochutnají na velikonočním obědě.

Oblíbenou tradicí je, že si mexické rodiny dávají cascarones neboli barevná vajíčka naplněná konfetami, která si pak vzájemně rozbíjejí o hlavu, aby si zajistily Boží požehnání. V některých městech se mohou konat slavnosti a průvody na náměstích.

Velikonoční vajíčka

Vajíčka sice v Mexiku nemají takovou oblibu jako v jiných částech světa, ale i zde se můžeme setkat s tradicí jejich zdobení. Namísto malování pomocí barev se ale setkáme spíše s používáním barevného hedvábného papíru.

Kromě toho Mexičané během Velikonoc rádi zdobí své domy a ulice barevnými, ručně vyráběnými dekoracemi. Mezi ně často patří papel picado, což jsou barevné papírové transparenty, a také květiny, svíčky a kříže.

Mexická velikonoční vajíčka s konfetami.
zdroj: souvenirfinder.com

Jaké jsou mexické Velikonoce?

Mexičané po celé zemi oslavují poslední dny Krista během Svatého týdne prostřednictvím propracovaných procesí, obřadů a rituálů.

V některých zbožnějších oblastech Mexika, jako je například Taxco, jsou součástí rekonstrukcí kajícníci neboli penitentes, kteří projevují pokání a dokazují svou víru tím, že si způsobují fyzickou bolest na těle bičováním nebo nesou na zádech velké náboženské předměty.

Mnoho Mexičanů navštěvuje místní kostely, aby se zúčastnili mše během celého týdne, přičemž nejdůležitější je Velikonoční neděle. V odlehlejších oblastech, jako je Měděný kaňon, se křesťanské oslavy mísí se starobylými indiánskými rituály.

V neposlední řadě mnoho Mexičanů využívá velikonočních svátků k cestování a trávení času se svými rodinami často za konzumace tradičních velikonočních pokrmů.

Pozole, romeritos a ensalada Nochebuena jsou typické pokrmy pro mexické Vánoce. Poznejte, kdo nosí dětem dárky a jak vypadají Vánoce v Mexiku.

Co se jí v Mexiku na Velikonoce?

Svatý týden je obdobím, kdy se mexické rodiny často scházejí ke společnému stolování. Mnoho pokrmů se připravuje s důrazem na mořské plody a bezmasé pokrmy, protože místní lidé obvykle dodržují půst.

Jedním z nejoblíbenějších jídel je bacalao, dušená slaná treska, která se často podává na Velký pátek společně s brambory, mrkví a rajčaty.

Capirotada je tradiční chlebový nákyp, který má během Semana Santa symbolické místo. Vyrábí se z vrstev chleba, ořechů, sušeného ovoce a sladkého sirupu. Přísady mají náboženskou symboliku, protože chléb představuje Kristovo tělo.

Mezi další oblíbené velikonoční pokrmy patří chiles rellenos, což jsou pikantní papriky plněné sýrem, masem nebo zeleninou. Obvykle se podávají s rajčatovou omáčkou a rýží.

V mexické kuchyni se často používá kaktus nopál. Během Velikonoc se připravuje ensalada de nopales z nakrájených nopálů, rajčat, cibule, koriandru a limetkové šťávy.

Kromě těchto pokrmů se v Mexiku o Velikonocích podává i mnoho sladkých pochoutek. Mezi běžné sladkosti patří borrachitos, malé bonbony s tequilou, a empanadas neboli koláčky plněné ovocem či tvarohem.

Mexický velikonoční moučník.
zdroj: mexicoinmykitchen.com

Jaká místa v Mexiku o Velikonocích navštívit?

Mexiko má mnoho lidí spojeno především s letní dovolenou. Pokud se rozhodnete strávit Velikonoce v Mexiku, můžete se těšit na příjemné počasí i mnohem méně turistů.

  • Mexico City – Velikonoce jsou velký národní svátek, že většina Mexičanů míří mimo město. Proč si tedy nepřijet užít hlavní město v jednom z jeho nejpohodovějších okamžiků? Většina muzeí a památek zůstává otevřena. Pokud toužíte vidět některé místní oslavy velikonočního týdne, Iztapalapa a Milpa Alta, které se nacházejí jen kousek od centra města, nabízejí skvělé slavnosti, které můžete navštívit.
  • Oaxaca – další skvělá destinace, kterou můžete navštívit. Město, které se nachází na úpatí pohoří Sierra Madre, je pro své nádherné stavby zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Během celého velikonočního týdne je plné procesí představujících Kristovo utrpení.
  • Měděný kaňon – Měděný kaňon v Chihuahuy je skvělým výletem v každém ročním období. Velikonoční týden přináší zvláštní oslavy, protože v oblasti žijí starobylí domorodí obyvatelé zvaní Tarahumarové, kteří tuto událost slaví bubnováním a tancem.
  • San Luis Potosí – je nejen koloniálním klenotem Mexika s úchvatnou architekturou, ale také skvělým cílem, kde strávit velikonoční svátky. Je proslulé svým „procesím ticha“, které se koná na Velký pátek a zahrnuje všechny druhy oddaných katolíků, kteří zaplní ulici v tichém průvodu, aby vyjádřili svůj smutek nad Kristovou smrtí.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X