Maďarské Velikonoce se nesou ve znamení pestrých vajíček, krojů a vůní. Co vám připomíná zdejší locsolkodás?

Zdobení vajíček je tradicí v mnoha zemích, země guláše a termálních lázní není výjimkou.

Jak vypadají tradiční maďarská velikonoční vajíčka?

Co čeká ženy a dívky na Velikonoční pondělí?

Jaké pochoutky nesmí chybět na velikonoční tabuli?

Poznejte, jak se slaví Velikonoce v Maďarsku.

Historie maďarských Velikonoc

Maďarsko je součástí křesťanské Evropy již více než tisíc let, a to zásluhou krále Štěpána I. Uherského, který obrátil zemi ke křesťanství. Velikonoce v Maďarsku jsou odnepaměti směsicí místních tradic spojených s příchodem jara, namlouváním, zdravím a plodností a tradic náboženských. Typickým důkazem je polévání vodou na Velikonoční pondělí.


Maďarské velikonoční tradice, zvyky a symboly

Velikonoce, maďarsky Húsvét, jsou jednou z nejdůležitějších kulturních a křesťanských tradic, které se v zemi slaví. Velký pátek, velikonoční neděle a Velikonoční pondělí jsou státními svátky a většina lidí je tráví s rodinou. V maďarském názvu Húsvét znamená „hús“ maso a „vét“ je tvar slovesa brát, dohromady to jednoduše znamená konec půstu.

S Velikonocemi je spojeno mnoho církevních zvyků. Na Velký pátek můžete v kostelích vidět pašijovou hru, která ukazuje utrpení a smrt Ježíše Krista. Bílá sobota je dnem svěcení ohně a vody.

Velikonoční vajíčka

Velikonoce v Maďarsku si bez velikonočních vajíček nelze představit. Tradiční bylo v minulosti zejména barvení velikonočních vajíček na červeno. Vejce takto symbolizovala Kristovu krev, dnes se ale můžete setkat i s vajíčky dalších barev.

Z Německa do Maďarska pronikla tradice hledání velikonočních vajíček, ať již malovaných nebo čokoládových, na zahradě a v domě, kam je dětem ukryl velikonoční zajíček.

Tradiční zdobení vajec

Malovaná velikonoční vajíčka se nejčastěji zdobí pomocí vosku jednoduchými geometrickými tvary nebo květy. Květy jsou „ozvěnou“ výšivek na maďarském národním kroji. Barevná vajíčka následně dívky dávají na Velikonoční pondělí mužům.

Další tradiční technikou je zdobení vyfouknutých vajec drobnými kovovými podkovičkami. To vyžaduje určitou zručnost, takže to dělají pouze vyškolení řemeslníci.

Červená velikonoční vajíčka.
zdroj: studyinhungary.hu

Žehnání jídla v kostele

Mnoho maďarských katolíků se o velikonoční neděli účastní žehnání jídla v kostele. Předtím se podle zvyklostí jednotlivých regionů připravují speciální zdobené velikonoční košíky s chlebem, solí, uzeninou a velikonočním beránkem. Obvykle nechybí ani láhev „pálinky“, maďarské tradiční ovocné pálenky.

V kostele se obvykle také posvěcují velikonoční vajíčka, která se později jedí. Je starou tradicí, že každý člen rodiny dostane jedno z těchto vajec, tímto aktem se projevuje úcta k rodině. Kde se tradice nošení rozmanitých jídel do kostela vzala?

Polévání vodou

Na Velikonoční pondělí „kropí“ muži za doprovodu říkanky ženy parfémem nebo kolínskou. Muži následně „na oplátku“ dostanou barvené velikonoční vajíčko, obvykle červené, domácí koláčky a skleničku pálenky. V minulosti se nekropilo parfémovanou vodou, muži dívky jednoduše polévali studenou vodou pomocí kbelíku.

Na venkově se to v některých regionech takto dělá dodnes, přičemž dívky i chlapci jsou při tom oblečeni do lidových krojů. Voda symbolizuje očistu a v dávných dobách se věřilo, že akt polévání žen touto vodou působí blahodárně na plodnost. Maďarsky se tomuto zvyku říká locsolkodás.

Maďarská tradice polévání vodou na Velikonoční pondělí.
zdroj: abouthungary.hu

Španělské velikonoční svátky mají mnohem náboženštější charakter. Co vše se během Velikonoc ve Španělsku koná?

Jak se slaví maďarské Velikonoce?

O Velikonocích se podává řada tradičních maďarských jídel. Zatímco na Velký pátek se na stole obvykle objevují pokrmy z ryb, velikonoční neděle je dnem, kdy se jí maso. Často se podává jehněčí maso nebo šunka s křenem.

Šunka se před vařením nechá na několik hodin namáčet ve studené vodě, aby se z ní vyplavila přebytečná sůl. Následně se šunka pozvolna vaří. V tekutině, které po uvaření šunky zbyde v hrnci, se pak často následně vaří i vejce a podávají se s octovou zálivkou.

Jako příloha se podávají ředkvičky, cibule a hořčice. Maďaři na Velikonoce rádi jedí také klobásu Gyula, kterou my známe pod názvem čabajská klobása.

K velikonoční snídani se podávají především vařená vejce a pletený chléb zvaný kalács, který se na první pohled podobá naší vánočce. Z hlediska sladkostí jsou pro maďarské Velikonoce typická nejen čokoládová vajíčka a zajíčci, ale také marcipánové figurky.

Maďarská podoba velikonočního mazance.
zdroj: nullahategy.hu

Jaká místa v Maďarsku o Velikonocích navštívit?

Chcete Velikonoce v Maďarsku poznat blíže? V tom případě se vyplatí vyrazit do měst a vesnic, ve kterých se konají speciální velikonoční akce.

  • Budapešť  – maďarské hlavní město v období Velikonoc pořádá řadu speciálních akcí, například bohaté velikonoční jarmarky. Ten nejslavnější se koná na jednom z nejmalebnějších náměstí v centru Budapešti, Vörösmarty tér. Můžete zde ochutnat tradiční maďarské pochoutky a poznat lidová řemesla.
  • Hollókő – v této vesnici na severu Maďarska, která má status světového kulturního dědictví, se koná jedna z nejznámějších a nejtradičnějších velikonočních oslav v zemi. Na návštěvníky čeká jídlo, pití, živá hudební vystoupení a mnoho dalšího, přičemž většina akcí se koná na zdejším středověkém hradě.
  • Szentendre – zdejší skanzen, který je rekonstrukcí původní maďarské vesnice, pořádá každoročně velikonoční festival, na kterém se návštěvníci mohou naučit malovat vajíčka, zúčastnit se tradičních velikonočních aktivit, například zažít tradiční locsolkodás.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X