Druhou největší zemi světa máme spojenu především se sněhem a krásnou přírodou.
Kanada je ale též zajímavou směsicí různých kultur a etnických skupin.
To se promítá i podoby velikonočních svátků.
Jak se tu barví velikonoční vajíčka?
Co obsahuje velikonoční menu?
A kam mnoho Kanaďanů míří?
To a ještě mnohem více o tom, jak se slaví Velikonoce v Kanadě, vám prozradíme v našem článku.
Historie Velikonoc v Kanadě
Kanada je multietnickou zemí, jejíž obyvatelé jsou potomci nejen původních obyvatel, ale také mnoha přistěhovalců, kteří sem kdysi přišli z různých zemí světa. Kanadské Velikonoce jsou tak z tohoto důvodu směsí různých zvyků a tradic.
Před příchodem evropských osadníků obývaly území různé domorodé národy. Ty měli své vlastní kulturní a duchovní tradice, které často zahrnovaly obřady související se změnami ročních období. Některá domorodá společenství slavila příchod jara, který se časově shodoval s obdobím Velikonoc.
Historie velikonočních svátků v Kanadě sahá do raného koloniálního období, kdy katoličtí francouzští a protestantští britští osadníci přinesli své velikonoční tradice. Postupem času se tyto zvyky smísily s místní domorodou kulturou, a vznikl tak jedinečný svátek, který odráží rozmanité dědictví této jedinečné země.
Francouzsky mluvící Kanaďané, zejména v provinciích jako Quebec, mají často tradice ovlivněné katolickým dědictvím. Velikonoční pondělí, známé jako „Lundi de Pâques“, je státním svátkem. V anglicky mluvících provinciích se silným protestantským vlivem, se Velikonoční pondělí jako státní svátek neslaví.
Víte, že pravděpodobnost, že váš vánoční stromeček pochází právě z Kanady, je velmi vysoká? Objevte také jedinečnost kanadských Vánoc.
Kanadské velikonoční tradice, zvyky a symboly
Kanaďané slaví Velikonoce podobně jako v jiných západních zemích. Mnoho křesťanů se účastní bohoslužeb a k typickým akcím během velikonočního víkendu patří též hony na velikonoční vajíčka, průvody, koncerty a rodinná setkání.
Bohoslužby a procesí
Velikonoční oslavy v Kanadě obvykle začínají na Květnou nedělí. V kostelech se konají zvláštní bohoslužby, které připomínající Ježíšův vjezd do Jeruzaléma, a rovněž procesí a rekonstrukce této události.
Na Zelený čtvrtek pořádají některé kostely v Kanadě bohoslužbu Tenebrae. Tento slavnostní obřad spočívá v postupném zhasínání svící, což symbolizuje tmu, jež sestoupila na zem po Ježíšově smrti.
Velký pátek je pro křesťany dnem půstu a rozjímání. Nejdůležitějším dnem kanadských Velikonoc je Velikonoční neděle, kdy se konají bohoslužby, které připomínají Ježíšovo vzkříšení. Kromě těchto náboženských zvyků existuje v Kanadě i mnoho světských velikonočních tradic.
Hon na velikonoční vajíčka
Důležitým symbolem kanadských Velikonoc jsou vajíčka všeho druhu. Představují znovuzrození přírody na jaře a příslib nového života v nadcházejících měsících. Zároveň jsou považována za odraz Kristova vzkříšení po jeho ukřižování.
O Velikonoční neděli se konají tak zvané hony na velikonoční vajíčka. Děti věří, že velikonoční zajíček jim vajíčka schoval na zahradě nebo na jiných místech a ony je následně musejí hledat.
Lovení velikonočních vajíček je nejen rodinnou zábavou. Mnoho obcí a organizací pořádá své vlastní akce, během nichž mohou děti hledat vajíčka a další sladkosti. K nejoblíbenějším místům, kde se tyto akce konají, patří parky, zahrady a komunitní centra.
Zdobení vajíček
V Kanadě se překvapivě setkáme nejen s vajíčky čokoládovými, ale také těmi klasickými. V mnoha rodinách se vajíčka dokonce malují nebo zdobí pomocí dalších rozmanitých technik. Obchody nabízejí též speciální sady na malování vajec. Stejně jako u nás se v Kanadě barví vejce uvařená natvrdo také rozmanitými přírodními metodami, například pomocí šťávy z červené řepy.
Velikonoční průvody
Další oblíbenou velikonoční tradicí v Kanadě jsou veselé velikonoční průvody, ve kterých nechybí hudba, alegorické vozy a lidé v pestrých barevných kostýmech. Typické jsou rozmanité velikonoční čepice a klobouky, které sem jako tradici přinesli angličtí imigranti.
Jeden z nejznámějších velikonočních průvodů se koná v Torontu na Queen Street, další slavné průvody najede také v Montrealu nebo Vancouveru.
Zoo a farmy
Rodiny s dětmi se vydávají též do zoologických zahrad, kde se konají speciální programy a děti zde mohou nakrmit a pohladit zajíčky i jiná zvířátka. Na Velikonoce je pro návštěvníky otevřena též řada farem, kde si děti mohou prohlédnout čerstvě narozená mláďátka.
Objevte podobné tipy
Jak se slaví kanadské Velikonoce?
Multikulturní společnost v Kanadě přispívá k rozmanitosti velikonočních oslav. Různé komunity mohou do velikonočních oslav zahrnout své vlastní kulturní tradice a kulinářské zvyky, což obohacuje celkové oslavy.
Během Svatého týdne obce často pořádají zvláštní akce. Mezi ně mohou patřit průvody, lovy velikonočních vajíček, kulturní festivaly a rodinné akce, při nichž se lidé setkávají, aby oslavili příchod jara.
Velikonoce jsou v Kanadě ve znamení příchodu jara a někteří lidé využívají této příležitosti k jarnímu úklidu a renovaci domácnosti.
V neposlední řadě s příchodem jara mohou Kanaďané využít mírnějšího počasí k venkovním aktivitám. Během velikonočních svátků je běžná pěší turistika, cyklistika, pikniky a procházky v přírodě.
Tradice hledání ukrytých velikonočních vajíček pochází z Německa. Co dále je typické pro německé Velikonoce?
Co se jí v Kanadě na Velikonoce?
Velikonoce jsou též svátky rodinnými, které lidé tráví se svými nejbližšími. To se děje především při svátečním velikonočním obědě nebo večeři na Velikonoční neděli.
V mnoha rodinách je součástí oběda glazovaná šunka, často zdobená hřebíčkem a plátky ananasu. Říká se, že tato tradice pochází z pohanských dob a přináší štěstí. Další kanadskou velikonoční specialitou jsou míchaná vajíčka s javorovým sirupem.
Hlavním chodem je tradičně pečené jehněčí maso, které v sobě skrývá symboliku Ježíše jako božího beránka. Většinou se jedná o jehněčí kýtu, která se podává spolu s přílohami, jako je bramborová kaše a zelenina.
V některých kanadských rodinách se jako hlavní pokrm volí pečený krocan s nádivkou a omáčkou, který připomíná Den díkůvzdání.
K tradičním velikonočním sladkostem patří hot cross buns, které se tradičně pečou již na Velký pátek. Jejich název souvisí nejen s jejich vzhledem, ale také s tím, že se jedly ještě teplé.
Toto velikonoční pečivo, které do Kanady přinesli angličtí přistěhovalci, je jakousi malou obdobu našeho mazance. Před pečením se do horní části nařízne tvar kříže, který symbolizuje Ježíše Krista. Jinou možnost představuje vytvoření křížku pomocí cukrové polevy.
Další možnost na velikonoční dezert představuje mrkvový dort s tvarohovou polevou.
Jaká místa v Kanadě o Velikonocích navštívit?
Velikonoce představují skvělou příležitost, kdy tuto kouzelnou zemi navštívit.
- Toronto – toto město je jednou z nejoblíbenějších destinací, nabízí totiž vše od historických muzeí a ikonických památek až po rušný noční život. Město se navíc nachází na břehu jezera Ontario, odtud se naskýtá nádherný výhled na nábřeží. Užít si tak můžete velikonoční procházku po břehu jezera nebo plavbu na ostrov Centre Island.
- Vancouver – další nepřehlédnutelnou destinací je Vancouver. Toto město na západním pobřeží je známé svou nádhernou přírodou s vysokými horami a bujnými lesy všude kolem. Od začátku března do konce dubna se tu můžete kochat nádhernými třešňovými květy na ikonických místech, jako je Stanley Park and Queen Elizabeth Park.
- Niagarské vodopády – Niagarské vodopády jsou povinnou destinací pro každého, kdo nejen o Velikonoce navštíví Kanadu. Tento světoznámý vodopád se nachází na hranici Spojených států a Kanady a je možné si ho prohlédnout z obou zemí.
- Quebec – tomto pulzujícím městě se stále něco děje a jarní počasí je tu obvykle docela příjemné. Můžete očekávat, že tu uvidíte mnoho krásných jarních květin a těšit se můžete na spoustu aktivit, včetně festivalů jídla a výstav. Při své návštěvě se určitě podívejte na kultovní zámek Chateau Frontenac.