Pro mnoho z nás jsou velikonoční svátky u protinožců zvláštní už jen tím, že připadají na podzim.
Proč má velikonoční zajíček v Austrálii těžký život?
Kdo nosí dětem sladkosti?
Jak tu lidé tráví volný čas?
Vše o tom, jak se slaví Velikonoce v Austrálii, vám prozradíme v našem článku.
Historie Velikonoc v Austrálii
Za to, že se v Austrálii velikonoční svátky vůbec slaví, můžeme poděkovat evropským objevitelům. Oficiálně byla Austrálie objevena pravděpodobně již na začátku 17. století nizozemským mořeplavcem Willemem Janszoonem.
Mnohem větší vliv na budoucnost země měli ale později Britové. James Cook v roce 1770 učinil z území Nového Jižního Walesu britskou kolonii a kolonií Velké Británie Austrálie zůstala až do roku 1901.
Není proto velkým překvapením, že Velikonoce v Austrálii se v mnoha ohledech podobají těm anglickým. Na druhou stranu je ale zároveň pravda, že jako všechno v Austrálii, i zdejší velikonoční svátky a zvyky jsou přeci jen trochu jiné.
Před evropskou kolonizací obývali Austrálii domorodí obyvatelé s různorodou kulturou a duchovní vírou. Tato společenství měla své vlastní sezónní obřady a tradice.
Díky tomu, že se země nachází na jižní polokouli, připadají Velikonoce na podzim a navíc ve většině teritorií panuje jedno z nejlepších počasí v roce. Z tohoto důvodu jsou velikonoční svátky v Austrálii často spojeny s venkovními aktivitami ve společnosti rodiny a přátel.
Australské Velikonoce jsou do značné míry ovlivněny těmi anglickými. Není se čemu divit, země byla mnoho let britskou kolonií. Poznejte, jak se slaví Velikonoce v Anglii.
Australské velikonoční tradice, zvyky a symboly
Velikonoce v Austrálii mají pro většinu obyvatel spíše světský než náboženský význam. Lidé si užívají volno, většina australských států a teritorií uznává Velký pátek i Velikonoční pondělí jako státní svátek.
Často se stává, že australské Velikonoce se kryjí se začátkem sezóny zdejšího fotbalu, a zápasy jsou tak rozloženy do celého prodlouženého víkendu. Pro mnoho lidí je to vítaná možnost, jak si tento sport užít.
Hot cross buns
Jednou z velikonočních tradic, kterou Australané převzali od Angličanů, je pečení hot cross buns, malých bochánků s rozinkami či kandovaným ovocem uvnitř a křížkem na povrchu. Typickou australskou velikonoční tradicí, která je považována za symbol míru a štěstí, je dostat tuto pochoutku jako dárek, rozlomit ji a sníst s milovanou osobou.
Velikonoční zajíček
Naopak znamením smůly je v Austrálii překvapivě velikonoční zajíček. Proč je toto roztomilé zvířátko negativním symbolem? Protože připomíná invazi králíků, kteří byli do Austrálie zavlečeni během kolonizace a způsobili rozsáhlé škody na úrodě a jsou dodnes důvodem přísných celních předpisů.
Velikonoční bilby
Velikonočního zajíčka tak nahradilo jiné zvířátko – bilby, česky se mu někdy říká vakojezevec nebo bandikut. Podle fosilních nálezů tito vačnatci s velkýma ušima a špičatým čenichem na australské pevnině žijí již více než 15 milionů let, dnes jsou ale bohužel ohroženým druhem.
Příčinou jejich zkázy byli právě králíci, kteří byli do Austrálie zavlečeni v 19. století. Tento invazní druh drasticky změnil australský ekosystém a bilbiové s nimi museli bojovat o nory i potravu. Podíl na snížení jejich počtu měla ale i další zavlečená zvířata, která se původně v zemi nevyskytovala, jako lišky a divoké kočky.
Čokoládová figurka Easter Bilby je oblíbeným velikonoční dárkem pro děti a navíc výtěžek z prodeje je věnován na politiku ochrany těchto původních zvířat. Více o tomto zvířátku i symbolu Velikonoc vám odhalí následující video.
Hon na velikonoční vajíčka
Jednou z australských velikonočních tradic je podobně jako ve Velké Británii též hon na velikonoční vajíčka. Obvykle se koná o Velikonoční neděli. Dospělí schovávají čokoládová vajíčka a další sladkosti v zahradách a parcích a děti se baví tím, že je hledají, aby ukořistily co nejvíce překvapení.
Velikonoční výstavy a festivaly
Specialitou Velikonoc v Austrálii je pořádání mnoha kulturních akcí. Jedinečná je již více než sto let zemědělská výstavy v Sydney známá jako Royal Easter Show. Vystavují se zde nejlepší národní produkty a součástí jsou také ukázky hospodářských zvířat.
K dalším zajímavostem patří ohňostroj, veselé průvody a další zábavné aktivity pro děti i dospělé. Tradice této dvanáct dní trvající výstavy trvá již od roku 1823. Jak to na výstavě vypadá, můžete vidět na videu.
Konají se též rozmanité velikonoční festivaly, mezi něž patří filmový festival Perth International Arts Festival, mnoho dalších kulturních akcí, například National Folk Festival v Canbeře nebo Australian Gospel Festival v Queenslandu.
Objevte podobné tipy
Jaké jsou australské Velikonoce?
Příjemné podzimní počasí v Austrálii během Velikonoc často vybízí k venkovním aktivitám. Rodiny se mohou věnovat kempování, piknikům a grilování a využít prodloužený víkend k pobytu v přírodě.
V Austrálii se díky multikulturní společnosti slaví velikonoční svátky v různých kulturních prostředích. Různé komunity mohou pořádat akce, festivaly nebo setkání k oslavě Velikonoc způsobem, který odráží jejich kulturní tradice. V nepolední řadě
Australané často využívají velikonoční svátky jako příležitost ke kontaktu se svými blízkými, ať už se jedná o společné jídlo, venkovní aktivity nebo prostě jen užívání si vzájemné společnosti.
Jedinečnou podobu mají u protinožců i vánoční svátky. Přečtěte si, jak se slaví australské Vánoce.
Co se jí v Austrálii na Velikonoce?
Jednou z důležitých tradic je pro všechny Australany sdílení velikonočního jídla s příbuznými. Toto jídlo se obvykle skládá z pečeného jehněčího masa, které se konzumuje společně s pečenou zeleninou, jako jsou brambory, mrkev a dýně.
Existuje ale i jakási středomořská varianta, tohoto pokrmu, která zahrnuje i další ingredience, jako jsou olivy, česnek a citron. V neposlední řadě může být jehněčí pečeně ochucena bylinkami a podávána s mátovou omáčkou.
Mimochodem v Austrálii bylo na začátku 20. století běžné jíst každou neděli po návštěvě kostela k obědu jehněčí maso. Byl to projev úcty k bohatým zásobám ovcí v zemi a rozšíření velikonočního zvyku na všední den.
Vzhledem k tomu, že Velikonoce připadají na podzimní období, mnoho Australanů využívá chladnějšího počasí k tomu, aby si pochutnali na mořských plodech. Oblíbené jsou krevety, krabi a ústřice.
Po obědě na Velikonoční neděli se konzumují jako dezert čokoládová vajíčka nebo čokoládové figurky v podobě bilbyho. Chybět nemouho ani hot cross buns, které sem přinesli Britové.
Australané si často dopřávají též další dezerty s velikonoční tematikou. Mezi oblíbené patří sušenky a koláčky ve tvaru velikonočních vajíček a zajíčků a také čokoládová hnízda plněná vajíčky.
Jaká místa v Austrálii o Velikonocích navštívit?
Jak jsme již popsali výše, velikonoční svátky v Austrálii jsou obecně charakteristické pořádáním velkého množství zajímavých kulturních akcí. Kam konkrétně se můžete vydat?
- Sydney – pokud budete na Velikonoční pondělí v Novém Jižním Walesu, určitě si nenechte ujít Sydney Easter Parade and Family Day in Hyde Park. Tato akce se koná již více než 30 let a je akcí na oslavu Ježíšova vzkříšení. Po ranní bohoslužbě a modlitbě začíná průvod v Hyde Parku a pokračuje k budově Opery v Sydney.
- Bendigo – město ležící asi dvě hodiny cesty severně od Melbourne je po celé zemi slavné svým velikonočním jarmarkem, který se tu koná již více než 150 let. Těšit se můžete na pouťové atrakce, trh s uměleckými a řemeslnými výrobky i hon na velikonoční vajíčka.
- Adelaide – Adelaide je ideálním místem, kde se můžete zblízka seznámit s bilby. Adelaide Zoo i Monarto Safari Park jsou otevřeny každý den a můžete se zde setkat nejen s těmito vačnatci, kteří se stali symbolem australských Velikonoc, ale i s dalšími původními živočichy.