Jaké velikonoční počasí nás letos čeká? Předpovědi vypadají slibně!

Velikonoce často vnímáme nejen jako oslavu zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale také jako svátky jara.

Příroda se probouzí ze zimního spánku a i my toužíme po doteku slunečních paprsků.

Tipnete si, jaké počasí na Velikonoce nás letos čeká?

Bude slunečno a teplo, deštivo a blátivo, nebo se budou koledníci dokonce brodit sněhem?

Pojďte s námi zjistit, co předpovídají meteorologové.

Jaké bude počasí na Velikonoce 2024?

Na rozdíl od Vánoc se datum velikonočních svátků každý rok mění. Jinými slovy jde o pohyblivé svátky, které se slaví buď v březnu, nebo v dubnu. Velikonoční neděle připadá na první neděli po prvním jarním úplňku. Letos vychází na 31. března, což je poměrně brzké datum.

Jarní počasí je obecně charakteristické velkou proměnlivostí. I díky tomu tak počasí o velikonočních svátcích jeden rok může být zcela jiné než rok následující.

Letošní leden a únor byly nezvykle teplými, i když v minulých týdnech se mírně ochladilo, meteorologové trvalý návrat zimy neočekávají. Letošní výhled na velikonoční počasí je tak nezvykle optimistický.

Meteorologické modely ukazují, že počasí o prodlouženém velikonočním víkendu by mělo být poměrně teplé a obávat se nemusíme ani výrazných srážek, i když s oblačností a s možnými dešťovými přeháňkami počítat musíme. Očekávané denní teploty by se měly pohybovat okolo 12 až 15 °C, výjimečně by se ale mohly dostat i k 18 °C.

Jarní les.
zdroj: prestigeflowers.co.uk

Velikonoční počasí a jeho specifika

Datum Velikonoc určuje první jarní úplněk. Velikonoční neděle tak může být kdykoli od 22. března do 25. dubna. To je z meteorologického hlediska velmi široké období, které v našem podnebném pásu může znamenat velmi rozmanité počasí.

Konec března a začátek dubna jsou typické velmi nestálým a rychle se měnícím počasím. Ostatně jistě znáte pojem „aprílové počasí“. Není se tedy čemu divit, že předpověď počasí na Velikonoce je pro meteorology každý rok „oříškem“. Jistě i vy si vzpomenete na nějaký dubnový den, během nějž se vystřídalo snad všechno počasí, které připadalo v úvahu.

Velikonoční svátky jsou tak často ve znamení nevyzpytatelného počasí, kdy se střídá teplé počasí s chladným a slunce s deštěm. Ostatně pravděpodobnost, že bude na Velikonoce pršet se dlouhodobě pohybuje nad 40 %. Při plánování aktivit na Velikonoce je tak dobré na to nezapomenout.

Pokud velikonoční svátky připadají na poslední březnovou dekádu, průměrné maximální teploty vzduchu se pohybují kolem 11 °C, ranní minima dosahují 3 °C. Velikonoce v druhé polovině dubna se mohou pochlubit průměrnými maximálními teplotami 15 °C, ranní minima jsou 5 °C.

Dítě v louži.
zdroj: inspiredpencil.com

Počasí o Velikonocích za poslední dekádu

Důkazem toho, že z hlediska počasí musíte o velikonočních svátcích počítat takřka s čímkoli, je i následující tabulka, která přehledně shrnuje výše řečené.

RokVelikonoční
pondělí
Nejnižší denní teplotaNejvyšší denní teplotaPočasí
201331. března-5 °C6 °Coblačno, místy sněhové přeháňky
201420. dubna10 °C14 °Cpolojasno až oblačno, místy přeháňky, déšť a bouřky
20155. dubna4 °C8 °Coblačno, místy sněhové přeháňky
201627. března10 °C14 °Coblačno, místy déšť a přeháňky
201717. dubna1 °C12 °Coblačno až zataženo, místy přeháňky, ojediněle sníh
20182. dubna11 °C18 °Cpolojasno až oblačno
201922. dubna18 °C22 °Cjasno až polojasno
202013. dubna14 °C21 °Coblačno až zataženo, místy deštivo nebo přeháňky
20215. dubna10 °C14 °Cpolojasno až oblačno, místy déšť
202218. dubna9 °C14 °Coblačno až zataženo
202310. dubna 10 °C16 °Cpolojasno až oblačno

Počasí o velikonočních svátcích často překvapivě pravdivě zachycují pranostiky. Přečtěte si zajímavé pranostiky o Velikonocích! Věříte v některou?

Zajímavosti a teplotní rekordy na Velikonoce

Vzhledem k proměnlivému datu Velikonoc nejsou rozmanité teplotní rekordy s plusovým i mínusovým znaménkem ničí výjimečným. Velikonoční počasí může mít mnoho podob.

Zatím nejteplejší Velikonoce byly v roce 1968, kdy byla 23. dubna v Praze naměřena maximální teplota 30,9 °C. Teplo bylo ale i na Boží hod velikonoční roku 2000, v pražském Klementinu naměřili 27,5 °C nebo v roce 2011, kdy rtuť teploměru vystoupala na 25 °C.

Naopak nejstudenější Velikonoce byly v roce 2012, kdy byla 8. dubna na Jizerce naměřena nejnižší teplota -20,5 °C. Na Březníku na Šumavě naměřili -17,5 °C, na Modravě hlásili -18,5 °C a na Kvildě -15,2 °C.

Rovněž v letech 1970 a 1977 byly též silné mrazy. V některých lokalitách klesla teplota i pod -11 °C. A pod bodem mrazu byly i Velikonoce v roce 1996.

O Velikonočním pondělí v roce 2013 napadlo ve Slezsku extrémní množství sněhu. V Ostravě leželo ráno přes 20 cm sněhu, v Beskydech pak 30 cm, ve Valašském Meziříčí 35 cm. Denní teploty se pohybovaly okolo 1 až 6 °C, noční teploty klesly k -1 až -5 °C.

Vánoce vs. Velikonoce

Napadlo vás někdy, zda bylo na Vánoce tepleji než na Velikonoce? Bylo, v uplynulé dekádě hned několikrát. Největší rozdíl v teplotách byl v roce 2013, kdy průměrná teplota na Štědrý den 2012 byla o 5 °C vyšší než průměrná teplota o Velikonoční neděli 2013.

Jarné květiny pod sněhem.
zdroj: silive.com

Kam na Velikonoce počasí navzdory?

Mnoho z nás touží využít prodloužený víkend nejen k návštěvám rodiny, ale i dalším velikonočním aktivitám. Jarní výlet do probouzející se přírody plné květin je oblíbenou možností.

Zajímavé jsou i rozmanité velikonoční programy, které chystá řada hradů a zámků, klasikou jsou také velikonoční jarmarky a trhy, které pořádá nejen mnoho velkých měst, ale i vesnic.

V případě nepříznivého počasí se ale dají zajímavým způsobem strávit velikonoční svátky i v domácím prostředí.

Prší, sněží nebo se vám prostě jen nikam nechce? Poradíme Vám, jak oslavit Velikonoce doma! Máme spoustu inspirace, nápadů a tipů na vaření.

Co myslíte, padnou letos teplotní rekordy? Necháme se překvapit, co si na nás počasí na Velikonoce vymyslí.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X