Velikonoční trhy v Čechách
Podobně, jako je tomu o Vánocích, i ty největší velikonoční slavnosti najdeme v našem hlavním městě. Velikonoční trhy v Praze tak navštěvují nejen místní obyvatelé, ale i řada turistů z blízkého i vzdálenějšího okolí. Stánky s tradičními pochoutkami i jarními dekoracemi na mnoha místech metropole navíc doplňuje i zajímavý kulturní program.
I mnoho dalších měst, která najdeme v srdci naší republiky, ale pořádá své vlastní trhy. Za středočeskými velikonočními jarmarky se tak můžete vydat i do Mělníka, Poděbrad či Berouna. Těšit se můžete na ukázky lidových řemesel, velikonoční dobroty a mnoho dalšího.
Příroda na jihu Čech se po dlouhé zimě opět probouzí a jednu z prvních příležitostí, jak ji vidět nabízí Velikonoční trhy v Jihočeském kraji. Tento region je spojen i s jedinečnou tradicí řehtání, poznat ji můžete při návštěvě velikonočního jarmarku v Českých Budějovicích. Dalším krásným místem, kde strávit svátky jara je též Český Krumlov nebo husitské město Tábor.
Za velikonočními tradicemi a pochoutkami můžete vyrazit i na sever republiky. Jednu z posledních možností, jak si zalyžovat, tak můžete spojit procházkou po velikonočních trzích v Libereckém kraji. Konají se nejen v Liberci, ale také v Jablonci nad Nisou či Frýdlantu. Zcela jedinečnou atmosféru potom mají velikonoční slavnosti v Turnově na Dlaskově statku.
Z Krkonoš či Jeseníků to není daleko ani velikonoční jarmarky v Ústeckém kraji. Najdete je nejen ve velkých městech, jako je Most, Teplice či Chomutov, velmi malebnou jsou ty, které se konají v Úštěku.
I západ Čech pro své obyvatele i návštěvníky každý rok chystá pestrý jarní program, jehož významnou součástí jsou nejrůznější velikonoční slavnosti a jarmarky. Poznat na nich můžete zdejší zvyky i ochutnat některou z místních specialit. Největší velikonoční trhy v Plzeňském kraji najdete samozřejmě v západočeské metropoli, ale vyhlášené jsou i ty v Klatovech nebo na zámku Kozel.
Skvělý nápad je též naplánovat si jarní ozdravnou kúru v Karlových Varech, Mariánských či Františkových Lázních na období, kdy se konají velikonoční jarmarky v Karlovarském kraji. Léčivé prameny, relaxační procedury a jarní atmosféra vám vlije novou energii do žil.
Krásná města s památkami najdete též ve východních Čechách. Velikonoční trhy v Královehradeckém kraji lákají na velikonoční zábavu, tradice i kulturní vystoupení. Z Hradce Králové je to „co by kamenem dohodil“ do města perníku, vyplatí se tak zajet i na velikonoční slavnosti v Pardubickém kraji. Těšit se můžete na velikonoční perníkové pochoutky a bohatý program.
Velikonoční trhy na Moravě
Jedním z míst, které má většina z nás zcela oprávněně nejvíc spojené s lidovými zvyky a tradicemi, je jižní Morava. Svátky jara představují skvělou možnost, jak je poznat. Jihomoravské velikonoční trhy lákají na bohatý folklorní program s množstvím hudebních i tanečních vystoupení. Nenechte si ujít cimbálovou muziku i typické moravské pochutiny na velikonočním jarmarku v Brně či Mikulově.
Folklor, a tedy i oslavy spojené s příchodem jara, ale najdeme i v dalších oblastech Moravy, například na Hané či na Slovácku. Velikonoční trhy v Olomouckém kraji lákají nejen na krásné hanácké lidové kroje, ale i bohatou výzdobu. Město Bati a jeho okolí v sobě pak jedinečným způsobem kombinuje české zvyky s těmi slovenskými. Velikonoční jarmarky ve Zlínském kraji vás tak částečně přenesou k našim sousedům.
Pomyslnou spojnicí mezi Čechy a Moravou je Vysočina. I velikonoční trhy na Vysočině nabízejí svým návštěvníkům bohatou směs regionálních tradic, velikonočního zboží a gastronomických specialit.
Moravskoslezské velikonoční jarmarky vás přesvědčí o tom, že Ostravsko a jeho okolí neznamená jen těžký průmysl. I zdejší náměstí ožijí veselými barvami, jarní výzdobou a vším, co k Velikonocům patří. Ostravské velikonoční trhy se konají hned na několika místech ve městě.