Jiný kraj, jiný mrav

Základní význam Velikonoc, tedy oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista, je ve všech zemích stejný. Kromě toho je ale velikonoční období v některých zemích velmi silně spojeno s vítáním jara. Zjednodušeně řečeno se dá říci, že čím dále na jih od České republiky jedete, tím větší náboženský charakter Velikonoce mají. Naopak čím více jedete na sever, tím více jsou spojeny s oslavou jara.

České velikonoční tradice jsou samozřejmě nejbližší těm u našich sousedů nebo v ostatních slovanských zemích. Vliv na datum Velikonoc nemá jen první úplněk po jarní rovnodennosti, ale také to, zda v dané zemi převažuje křesťanství katolické nebo pravoslavné. Velikonoce v Řecku se tak svým datem neshodují s velikonočními svátky ve Španělsku. Zjistěte, čím dalším se od sebe Velikonoce v Evropě mohou lišit.

Velikonoční vajíčka

Symbol, který se nám v souvislosti s velikonočními svátky pravděpodobně vybaví jako první. Pokud se na vajíčko podíváme z náboženského hlediska, bývá prezentováno jako symbol Ježíšova zmrtvýchvstání, hrob, ve kterém se ukrývá život. V lidových tradicích vejce odnepaměti symbolizuje plodnost a nový život.

Zdobení velikonočních vajíček má dlouhou tradici nejen u nás, je typické také pro Velikonoce v Rumunsku. Slavná jsou zejména vajíčka pocházející z regionu Bukovina, která jsou zdobena korálky. Pro srbské Velikonoce jsou charakteristická především červená velikonoční vajíčka, která symbolizují Ježíšovu krev. Dalším oblíbeným způsobem zdobení vajíček je horký vosk, se kterým se setkáváme například o Velikonocích v Polsku.

Jiné země dávají před slepičími vajíčky přednost těm čokoládovým. Pro Velikonoce v Itálii jsou typická především velká čokoládová vejce s překvapením uvnitř, norské Velikonoce charakterizují kromě čokoládových vajíček též velká papírová vejce, ve kterých se ukrývají rozmanité sladkosti.

Tradiční velikonoční pokrmy

Zatímco české Velikonoce se neobejdou bez mazance a beránka, Velikonoce ve Finsku se neobejdou bez dezertu známého jako mämmi, Italové pečou colombu ve tvaru holubice a ukrajinské Velikonoce charakterizuje moučník paska.

Jako hlavní pokrm vévodí ve všech evropských zemích samozřejmě jehněčí pečeně. Velikonoční svátky v Belgii ale charakterizuje též stoemp neboli směs šťouchaných brambor a další zeleniny.

Velikonoční tradice a zvyky

Myslíte si, že polévání vodou je typicky českým velikonočním zvykem? Není to tak úplně pravda, s jeho obdobou se setkáme také o polských Velikonocích. Naopak Velikonoce v Lotyšsku se neobejdou bez houpání a pro velikonoční svátky v Dánsku je typická tvorba papírových vystřihovánek gækkebreve.  

V dalších zemích se můžete setkat s převlékáním za velikonoční čarodějnice nebo četbou detektivek. O Velikonocích v Německu zdobí ve městech kašny, podobně jako ve Švýcarsku.

Vydejte se společně s námi na návštěvu evropských zemí a seznamte se s jejich velikonočními symboly a tradicemi!

X