Velikonoce jsou na Kypru významným náboženským a kulturním svátkem.
Podobně jako v jiných zemích, i na Kypru se Velikonoce slaví v den Kristova vzkříšení, který se obvykle připadá na neděli po prvním jarním úplňku.
Na Kypru se Velikonoce slaví s obrovským obřadem. Je to vlastně největší svátek v řeckém pravoslavném kalendáři a tak šťastné období v roce. Pojďme si je detailněji přiblížit!
Historie Velikonoc na Kypru
V minulosti byla na Kypru během Velikonoc obvyklá tradiční jídla, jako jsou Agneau a la broche (jehněčí pečené na rožni), Koupepia me yiahni (plněné vinné listy s jehněčím masem) a Avgolemono (polévka s citronem a vejci). Tyto tradiční pokrmy se na Kypru stále konzumují během Velikonoc.
V současné době jsou Velikonoce na Kypru slaveny podobně jako v minulosti, ale vzhledem k modernizaci a globalizaci se zvyky a tradice postupně mění. Nicméně, většina lidí na Kypru stále ctí tradiční způsob oslav Velikonoc a dodržuje náboženské obřady spojené s tímto svátkem.
Víte, jak se slaví Velikonoce u našich sousedů? Přečtěte si článek o Velikonocích v Rakousku a dozvíte se spoustu zajímavostí.
Objevte podobné tipy
Kyperské velikonoční tradice, zvyky a symboly
Vzhledem k dlouhé a rozmanité historii ostrova není překvapivé, že Kypr má velké množství tradic.
Místní obyvatelé tyto zvyky zachovávají a předávají je při zvláštních příležitostech dalším generacím, aby se na ně nikdy nezapomnělo.
Během Velikonoc se na Kypru konají různé náboženské a kulturní akce. Lidé chodí do kostelů a zapalují svíčky, aby připomněli Kristovu oběť a vzkříšení. Velký význam má také tradiční mše k Svatému týdnu, která se koná na Velký pátek.
Velikonoční ohně
Když na Velkou sobotu na Kypru zapadá slunce, má to mystický nádech, protože se zapaluje několik ohňů, které představují Jidášův trest za zradu Ježíše. Některé z těchto ohňů hoří již několik týdnů, takže pohled na ně je ohromující.
Epitafios
První ze dvou hlavních velikonočních bohoslužeb, Epitafios, se koná na Velký pátek večer. Dívky ze sousedství zdobí ráno na Velký pátek květinami epitafium, symbol Kristova hrobu. Během obřadu je tato nádherná květinová výzdoba vystavena v kostele. Poté je vynesena ven a prochází ulicemi, přičemž ji následuje skupina lidí, kteří truchlí za Krista.
Křupající vejce a červená vejce
Na Kypru je stále tradicí jíst o Velikonocích čokoládová vajíčka, ale existuje i další zvyk spojený s vejci. Na vejce uvařená natvrdo se nanáší červené barvivo, které symbolizuje Kristovu krev. Rozbíjení vajec je znázorněním otevření Ježíšova hrobu.
Mše během Velikonoc
Jednou z nejvýznamnějších událostí během Velikonočního týdne je bohoslužba na Zelený čtvrtek, kdy se koná Večeře Páně. V pátek se koná Křížová cesta a večer se slaví Pohřební obřady. V sobotu se koná slavnostní bohoslužba k připomínání Kristova vzkříšení a poté následuje tradiční zvyk polévání vodou. Nedělní ráno se koná velikonoční mše, následovaná tradičními tanci a oslavami.
Kyperské velikonoční pokrmy
Na Kypru se tradičně peče speciální velikonoční chléb zvaný Tsoureki, který je sladký a podobný vzhledem a chuti italskému panettone.
Lidé také vaří speciální pokrmy, například Kleftiko (jehněčí pečené v hliněné peci) a Avgolemono (polévka s kuřecím masem a citronem).
Na Zelený čtvrtek se pečou Flaouny, ty se plní sýrem, vejcem, rozinkami a mátou. Celá rodina se sejde brzy ráno, aby tyto lahodné slané koláčky společně upekla.
Na Velikonoční neděli je zvykem hodně jíst. Běžnou velikonoční pochoutkou je jehněčí, které se často peče na rožni na dvoře. Když se přátelé a rodiny spojí, aby společně hráli hry a hodovali, je ve vzduchu cítit krásná sváteční atmosféra.
Kyperské velikonoční svátky se podobají těm řeckým. Přečtěte si článek o Velikonocích v Řecku, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavých informací.