Není překvapením, že v katolickém Španělsku jsou Velikonoce velmi významným svátkem.
Atmosféra, která tyto svátky charakterizuje, je velkolepá i emotivní zároveň.
Jak vypadá typické velikonoční procesí?
V čem mezi sebou soutěží španělské děti?
To a ještě mnohem více o tom, jak se slaví Velikonoce ve Španělsku, se dozvíte na následujících řádcích.
Jak je to ve Španělsku s velikonočními vajíčky?
I když se na Velikonoce ve Španělsku setkáte s velikonočními zajíčky i vajíčky, nejde o typické atributy zdejších Velikonoc. Vařená vejce se používá jako součást tradičního velikonočního moučníku Monas de Pascua, ale jinak se s nimi setkáme v mnohem menší míře než v jiných zemích.
V některých rodinách dnes děti pod vlivem komercializace svátků dostávají i vajíčka čokoládová, nejde ale i původní španělskou tradici.
Znáte španělské velikonoční tradice a symboly?
Velikonoce ve Španělsku se obvykle slaví celý týden, odtud též název Semena Santa. Oslavy začínají na Květnou neděli (Domingo de Ramos) a trvají až do Velikonočního pondělí (Lunes de Pascua), přičemž největší procesí a průvody se konají na Zelený čtvrtek a Velký pátek.
Ve Valencii jsou obyvatelé zvyklí na Bílou sobotu vyhazovat z oken a balkonů staré věci na ulici, například hrnce, pánve, nádobí a džbány. Házení hrnců a dalších předmětů údajně signalizuje příchod jara a ztělesňuje rčení „pryč se starým, dovnitř s novým“. Jak tato tradice konkrétně vznikla?
Náboženská procesí
Náboženská procesí jsou hlavní součástí Semana Santa. Probíhají celý týden a účastní se jich mnoho lidí, kteří v pestrých kostýmech procházejí ulicemi a oplakávají Kristovu smrt. Doprovází je dechové kapely a bubeníci.
Důležitou součástí náboženského procesu jsou tak zvané pohyblivé obrazy či vynášení soch. Jde o obrovská, složitá a propracovaná umělecká díla, kdy jsou sochy a sousoší zobrazující Pannu Marii, Ježíše na kříži a významné události, jako je Poslední večeře, umístěny na obrovských nosítkách či podstavcích a nošeny v ulicích města.
Bratrstva v kostýmech
Během průvodů uvidíte mnoho náboženských bratrstev, oblečených do pestrých kostýmů s vysokými kuželovitými čepicemi a mají zakryté obličeje. Kostýmy mohou návštěvníkům připomínat některé skupiny, které působily na jihu Spojených států v 50. a 60. letech. Tyto kápě ale ve skutečnosti připomínají doby, kdy ve Španělsku vládla inkvizice.
Další součástí procesí jsou truchlící. Jsou oblečeni celí v černém, obvykle jsou to ženy, mají krajkové závoje a nesou svíčky. Symbolizují truchlení nad Kristovou smrtí a obvykle následují bratrstva a průvody.
Jak vypadají velikonoční procesí v Itálii? Dozvěďte se více v našem článku o italských velikonočních tradicích.
Svíčky a voskové koule
Svíčky jsou typickou součástí náboženských procesí, ať už se konají ve dne, nebo v noci, a často je nesou truchlící a bratrstva. Děti, zejména v andaluských městech, mezi sebou v tomto období soutěží, kdo vyrobí největší voskovou kouli. Jednou za čas se průvody zastaví, aby si lidé nesoucí podstavce mohli odpočinout, a když se tak stane, děti se skloní pod svíčky, aby posbíraly horký kapající vosk a přidaly ho do své koule.
Jidášovy panenky
Ve městě Castilblanco de los Arroyos se Svatý týden slaví zapálením juas neboli jidášových panenek. Tyto panenky představují Jidáše Iškariotského, který zradil Krista. Každé Velikonoce zde místní obyvatelé tyto panenky hází do vzduchu, trhají je na kusy a pak je pálí.
V některých vesnicích také na náměstích vyvěšují obrovské panenky, které pak za jásotu davu zapalují. Je to známá tradice v Seville. Místní obyvatelé věří, že spálení a zničení panenek symbolizuje opuštění negativních nálad uplynulého roku.
Převlékání za kostlivce
Na Zelený čtvrtek se ve Verges v Gironě po ulicích potulují „mrtví“ a předvádějí přitom zvláštní tanec. Tato tradice ztvárňuje Kristovu cestu na Kalvárii a představuje koloběh života, ukřižování, smrti a vzkříšení. Pro turisty tato tradice navozuje atmosféru Halloweenu, protože lidé jsou oblečeni do kostlivců. Vrcholem tohoto průvodu je Tanec smrti, kdy dvě postavy nesou nápis Nemini Parco neboli smrt nikomu neodpouští.
Objevte podobné tipy
Co se jí ve Španělsku o Velikonocích?
Velikonoční neděle je ve Španělsku ve znamení návštěvy mše a společného jídla rodinou. Je to podobné období jako Vánoce, protože rodiny často cestují na Velikonoce domů a vaří se velké jídlo. Typickou velikonoční nedělní večeři tvoří česneková polévka neboli sopa de ajo s pečeným vejcem uprostřed a mořské plody.
Zapomeňte na čokoládová velikonoční vajíčka, Španělé mají své vlastní velikonoční pochoutky, například torrijas, které se podobají smaženým pavézkám. Tvoří je bílé pečivo namočené v mléce a vejci, poté osmažené a posypané cukrem a zalité medem. Některé z nich mají na povrchu vrstvu spáleného cukru, podobně jako crème brûlée. Jedny z nejlepších torrijí najdete v Baskicku.
Další velikonoční pochoutkou jsou pestiños, což jsou takové křupavé smažené lívance s příchutí anýzu a pomeranče, které se glazují cukrem nebo medem. Nejčastěji je najdete v Andalusii. Bueñelos se podobají malým koblihám, mají však nepravidelný tvar a uprostřed nemají otvor. Smaží se ve fritéze a obvykle se sypou cukrem.
Velikonoční koláče neboli Monas de Pascua jsou typické v regionech Katalánsko a Valencie. Tradičně mají kulatý tvar jako věnec a obsahují zapečená vejce uvařená natvrdo. Lze se setkat i s verzemi, které jsou plněné krémem, polévané čokoládou a zdobené kuřátky a čokoládovými velikonočními vajíčky.
Jaká místa ve Španělsku o Velikonocích navštívit?
Velikonoce ve Španělsku jsou velmi tradiční a slavnostní po celé zemi. Jednotlivé zvyky a obyčeje se mírně liší v závislosti na regionu. Nikde jinde nejsou velikonoční oslavy tak propracované a velkolepé jako v Andalusii, nejokázalejší akce se konají v Malaze a Seville.
Zatímco velikonoční oslavy Semana Santa v Andalusii jsou nejokázalejší, ty v Kastilii a Leónu jsou považovány za nejautentičtější. Mezi města, která pořádají pozoruhodná procesí, patří León, Zamora, Salamanca, Avila, Segovia a Valladolid.
- Málaga – v tomto městě se Velikonoce slaví náboženskými průvody doprovázenými hudbou a spoustou barev a veselí. Jedním z nejvýraznějších prvků zdejších procesí jsou tronos, obrovské zdobené trůny zobrazující výjevy z pašijí, které ulicemi města nesou stovky členů církve. Doprovázejí je skupinky kajícníků v dlouhých fialových rouchách a ženy v černém se zapálenými svíčkami.
- Sevilla – Sevilla během Semena Santa ožívá tisíci poutníků, kteří se sem sjíždějí ze všech koutů světa, aby byli svědky zdejších pašijí. Paso je obrovský podstavec zdobený dřevěnými sochami biblických postav v životní velikosti, určený speciálně pro náboženská procesí. V Seville jsou považovány za skutečná umělecká díla, některá z nich pocházejí již z 16. století.
- Salamanca – více než dvacet procesí doprovázených dřevěnými sochami Ježíše Krista a Panny Marie spolu se stovkami kajícníků nesoucích vlajky, kříže nebo svíčky činí ze Semana Santa v Salamance jednu z nejvýznamnějších oslav svého druhu v celém Španělsku.
- León – město s údajně nejkrásnější španělskou katedrálu postavenou v gotickém stylu se může pochlubit nebývalou rozmanitostí procesí a rituálů Svatého týdne. Zdaleka nejpozoruhodnější je El Encuentro, slavnostní okamžik, kdy se na náměstí Plaza Mayor setkávají pašije svatého Jana a La Dolorosa.